CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

06. 06. 2014

0 komentářů

Pražská burza z postranního trendu nevybočí

 


 

České akcie

Jiří Zendulka, BH Securities

První měsíce roku se zdálo, že objemy obchodů na pražské burze doznaly konečně stabilizace. Ve srovnání s loňským denním průměrem 699 mil. Kč byly srovnatelné. Květen však přinesl pokles investorské aktivity a celkový akciový zobchodovaný měsíční objem klesl na 10,38 mld. Kč, což je historicky nejnižší údaj na domácím trhu. 

Nutno dodat, že likvidita v předchozích týdnech klesla i na zahraničních trzích. Z hlediska samotné výkonnosti bývá květen obvykle na trzích podprůměrný, letos však tomu bylo naopak. Byli jsme svědky dalších historických maxim na mnoha indexech, ten domácí se dostal aspoň na 3měsíční. Investoři tak obecně vyčkávají, když mají obavy, zda optimismus nadále může vydržet. 

Domácí trh táhnou poslední dobou vzhůru zejména oba rakouské tituly a také akcie ČEZ, které jsou z pohledu letošní ziskovosti lídrem domácího trhu. Pomáhá jim vidina 40korunové dividendy, když navíc stále není jasné, zda vládní koalice nebude chtít z polostátní firmy vysát více. Situace na energetickém trhu obecně a především pak ceny elektřiny nejsou ale příliš růžovou budoucností pro hospodaření ČEZ. Dokud nebude známa nová energetická koncepce státu, lze navíc jen spekulovat o změně dosavadní dividendové politiky ČEZ (nyní 50–60 % zisku). Navíc připravovaná samotná energetická koncepce může mít nakonec opět jen jepičí život. Titul tak dle mého bude za měsíc, po rozhodném datu na dividendu, negativně ovlivňovat hlavní domácí index PX. Podobně se může zachovat již po dokončení odkupu TELEFÓNICA C.R., jelikož letos nabízí podprůměrný dividendový výnos.

V kontextu i při pohledu na ostatní hlavní domácí tituly lze tedy jen těžko očekávat, že by index PX přinejmenším do podzimu vybočil ze svého pásma posledních měsíců 950–1050 bodů. 

REKLAMA

Pivovary Lobkowicz likviditu na domácím trhu logicky nevytrhnou a vzhledem k situaci ohledně společnosti TELEFÓNICA jsou vyhlídky pro meziroční zlepšení objemů obchodů na domácím trhu fata morgánou. Na druhou stranu je likvidita dostatečná pro běžné obchodování, zvláště pro retailové investory. Domácí trh stále skýtá lepší možné zhodnocení finančních prostředků než úložky u bank. Při pohledu na index PX-TR, který zohledňuje i výplatu dividend, přinesl za posledních 12 měsíců zhodnocení zhruba 10 %.   

Měny, úrokové míry

Martin Pecka, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST investiční společnosti 

Koruna v uplynulém týdnu vykázala jen mírnou volatilitu oproti euru. Nejprve sice oslabila, po té co se na trhu s českou měnou projevila dividendová sezóna, která je typická zvýšeným zájmem o nákupy eur, nicméně v posledních třech dnech domácí měna tyto ztráty opět zkorigovala a nyní se obchoduje na úrovni 27,45 CZK/EUR.

Pokud jde o trh státních dluhopisů, tak ve středu ministerstvo financí ČR nabídlo v aukci dva dluhopisy s variabilním kuponem a se splatností 6 a 13 let. Celkem se při slušné poptávce prodalo 9 mld. CZK těchto státních dluhopisů. Také česká swapová výnosová křivka byla v průběhu týdne velmi stabilní, když pouze velmi mírně snížila svůj sklon, po té co se na dlouhém konci posunula směrem dolů přibližně o dva výnosové body.

REKLAMA

Co se týče vývoje tržních úroků, z posledních komentářů ČNB vyplývá, že bankovní rada vnímá rizika inflace vychýlená směrem k nižší inflaci s tím, že kurzový závazek (vůči koruně) bude ponechán v platnosti delší dobu, než jen do počátku roku 2015. Trhy tento pohled bankovní rady vnímají jako relevantní a domnívají se, že kurzový závazek bude ponechán v platnosti po celý rok 2015 s tím, že cílená úroveň kurzu může být postupně posouvána k mírně silnějším úrovním.

clipboard067Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Lukáš Kubelka/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Hana Hradilová, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *