Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Praha se chce stát centrem finančníků za vstupné do ZOO zdarma

Banky 28.02.2017 | 07:44 0 Komentářů

Odchod Velké Británie z Evropské unie se pomalu blíží. Česká vláda se proto snaží nalákat z Londýna do Prahy špičkové odborníky z Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA). Vykompenzovat finančníkům nižší platy má vstupné do zoologické a botanické zahrady zdarma či kurzy češtiny. 

EBA dohlíží nad celým evropským bankovní sektorem, provádí zátěžové testy hlavních bank EU či sjednocuje pravidla pro dohled na jejich činností, aby se neopakovala finanční krize z roku 2008.

Úřad vlády sestavil seznam benefitů, které mají odborníky z EBA přilákat a „zvýšit atraktivitu Prahy a tím i šance Česka na úspěch v konkurenci ostatních evropských metropolí“.

„Příchod EBA do Prahy by mohl přispět k rozvoji tuzemského finančního prostředí,“ doufá česká vláda a dodává: „Praha je považována za jedno z nejbezpečnějších měst Evropy, navíc se stabilním politickým prostředím a s minimem extremistických názorových skupin.“

Slabinou Česka jsou ovšem platy zaměstnanců agentur EU, které se odvíjejí od životních nákladů v zemi působení. V Praze by zaměstnanci EBA přišli oproti Londýnu o více než 60 procent. Česko proto usiluje o změnu výpočtu platů evropských zaměstnanců. „Musíme to udělat i kvůli Galileu, jinak bude snaha jeho část přesunout z Prahy jinam,“ říká státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.