Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Pozornost obchodníků s korunou bude jednoznačně zaměřena na měnové zasedání ČNB

Makro 28.07.2014 | 15:15 0 Komentářů

Euro během uplynulého týdne oslabilo na 8-měsíční minimum vůči dolaru, 2-leté minimum k britské libře a 5-měsíční minimum ve vztahu k japonskému jenu. MMF vyzvala ECB ke spuštění programu kvantitativního uvolňování, zatímco jeho ekonomové ve stejné době snížili odhad ekonomického růstu USA.

Zprávy MMF tak měly na devizové trhy vyvážený dopad. Na trzích panovaly obavy před zveřejněním předběžných průzkumů PMI z oblasti výroby a služeb z eurozóny, neboť investoři očekávali další oslabení. Ve skutečnosti data indikovala rychlejší růst na začátku 3. čtvrtletí, než se původně očekávalo. Investoři tak přistoupili k vybírání zisků na dlouhých dolarových pozicích, což evropským importérům dalo možnost nakoupit americkou měnu na lepších úrovních. V závěru týdne byla aktivita obchodníků nižší s ohledem na očekávané zasedání FOMC a data z amerického trhu práce, které se tento týden očekávají. Růst geopolitického napětí během týdne dále vzrostl, což podpořilo poptávku po bezpečných měnách v podobě švýcarského franku a japonského jenu. Na druhou stranu byla tato poptávka částečně kompenzována zveřejněním čínského výrobního indexu PMI, který vykázal největší nárůst za posledních 18 měsíců.

Koruna minulý týden oslabila vůči americkému dolaru na 5-měsíční minimum. Růst dolaru tak českou měnu srazil i ve vztahu k euru, ke kterému klesla na nejnižší hodnotu za poslední 2 měsíce. Na domácí scéně panovala absence klíčových ukazatelů a ostatní druhořadé indikátory nechali investoři téměř bez povšimnutí. Index podnikatelské důvěry zaznamenal mírný pokles, zatímco ukazatel spotřebitelské důvěry vykázal růst.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude pozornost obchodníků s korunou jednoznačně zaměřena na měnové zasedání ČNB. Ve stejné době také proběhne zasedání amerického Fedu, čímž by mohly být zastíněny informace vycházející z domácí scény. Všeobecně se ale předpokládá, že ČNB bude ve vztahu k měnové politice i nadále zastávat holubičí postoj, čímž bude limitovat potenciální růst koruny před samotným zasedáním. Po jeho skončení by však česká měna mohla zaregistrovat mírný růst, pokud ze strany centrální banky na adresu koruny nezazní nějaké nečekané komentáře.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.