Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Portugalsko opouští záchranný program EU a MMF

Makro 19.05.2014 | 12:17 0 Komentářů

Portugalsko je po Irsku druhou zemí, která se chystá opustit záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Portugalská vláda si již může půjčovat od investorů za přiznivějších podmínek, proto další pomoc nepotřebuje.

V minulém měsíci prodalo Portugalsko dlouhodobé dluhopisy za 750 milionů eur s úrokovou sazbou 3,6 %, přitom jsou tomu tři roky, investoři žádali až 17 %. „Hlavní cíl záchranného programu – dostat peníze z trhu za rozumnou cenu – byl dosažen,“ uvedl pro agenturu AP Álvaro Almeida z ekonomické fakulty university v Portu.

Výměnou za pomoc ve výši 78 miliard eur (2,1 bilionu korun) muselo Portugalsko nastolit přísný úsporný program, který mimo jiné pomohl snížit rozpočtový deficit z 10,1 % hrubého domácího produktu před třemi lety na 4,9 % na konci loňského roku. Portugalsko také očekává, že v letošním roce ekonomika poroste o 1,2 %. Jelikož je však zadlužení země stále vysoké, míra nezaměstnanosti se sice snížila, ale stále je na úrovni 15 procent, Portugalci v nejbližší době oživení nepocítí. 

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.