Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Portál občana nabídne přihlášení přes banku i platnost dokladů

BankyInvestice 19.06.2019 | 15:47 0 Komentářů

Prostřednictvím Portálu občana mohou lidé komunikovat s úřady již od loňského července. V budoucnu se pak funkce portálu rozšíří například na upozornění končící platnosti dokladů, platební bránu, doklad o bezdlužnosti atd.

Momentálně se lidé mohou díky Portálu občana podívat do katastru nemovitostí, podat daňové přiznání nebo si zkontrolovat počet bodů v řidičském průkazu.

Pro takový systém se běžně i několik měsíců píše dokumentace a zadání a následně se několik let implementuje dodávka. První verzi portálu vidí objednavatel tedy až po zmíněných několika letech. Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) ale zvolila řešení prostřednictvím DevOps a cloudové platformy, která urychluje a zlevňuje tvorbu aplikace i díky tomu, že nevyžaduje nakoupení a instalaci drahého hardwaru. Agentura NAKIT tak měla po několika týdnech k dispozici hrubý náčrt portálu, který pak společně s ministerstvem vnitra dotvořila do finálního stavu, a nyní se může soustředit už jen na dolaďování a přidávání dalších funkcí,“ popisuje Václav Koudele, manažer strategických projektů veřejné správy společnosti Microsoft.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.