Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Poptávka po zlatě v poměru k HDP

Koncem listopadu vydala společnost Casey Research analýzu poptávky po zlatě, kde ji porovnávala HDP dané země. Tato analýza rozhodně stojí za pozornost.

Na 1. místě je Indie, druhé je Thajsko, třetí Hong Kong a čtvrtá Čína. Měřeno k HDP je čínská a hongkongská poptávka po zlatě v porovnání s Indií pouze čtvrtinová. Z vyspělých zemí je nejvyšší poptávka v Německu, kde je v porovnání s Čínou ani ne poloviční. Poptávka ve Spojených státech je v porovnání s Německem méně než desetinová a činí v poměru k HDP asi 3 % čínské poptávky a méně než 1 % indické.

Že na prvních místech jsou asijské země, nijak nepřekvapuje, jde o kulturní postoj ke zlatu. Zlato je tam historicky vnímáno jako nástroj uložení majetku.

Spíše překvapil ten rozdíl mezi Německem na jedné straně a Francií a Spojenými státy na straně druhé. Kdyby se poptávka po zlatě ve Spojených státech dostala na úroveň Německa, bude cena zlata zcela jinde.

Závěr? Poptávka po zlatě ve Spojených státech je zanedbatelná a značí, že zlatá bublina se ještě nerozběhla ani náhodou.

Zdroj: Jan Dvořák, Proinvestory.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.