Středa 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Poměr důchodců k ekonomicky aktivním obyvatelům roste

Penze Daniel Kuchta 09.07.2009 | 13:17 0 Komentářů

Podle studie Českého statistického úřadu bude podíl důchodců v roce 2065 vzhledem k celkovému počtu obyvatel více než třetinový.

Ze studie vyplývá, že počet obyvatel dosáhne vrcholu v roce 2030, poté začne klesat. Již dnes také klesá podíl osob v produktivním věku a současně se ale zvyšuje střední délka života. Se stárnutím populace bude růst počet osob s nárokem na důchod a už v roce 2065 bude každý produktivní občan „živit“ jednoho důchodce. Dnes je poměr dvě ekonomicky aktivní osoby k jedné neaktivní.

O tomto problému se diskutuje dlouhodobě. Řešením je zavedení částečného spoření na vlastní důchod, protože stát nedokáže vyplácet uspokojivé důchody třetině obyvatelstva,“ říká Petr Beneš, generální ředitel ČSOB Penzijních fondů.

Na základě všech doposud publikovaných demografických prognóz včetně aktuální studie ČSÚ je evidentní, že měnit, lépe řečeno zhoršovat, parametry prvního (státního) pilíře nejde donekonečna. Již dnes je věková hranice pro odchod do důchodu zvýšena na 65 let. Pokud by se v nezměněném trendu pokračovat, zbývá už jen zvýšit již tak vysoké odvodové sazby na sociální pojištění, nebo se smířit s klesajícím náhradovým poměrem,“ vysvětluje Petr Beneš. Náhradový poměr je však už dnes poměrně nízký, a to jen 40 %.

Zdroj: Tisková zpráva ČSOB penzijních fondů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.