Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Polský zlotý prohlubuje svoje rekordní ztráty

Akciové trhy se dnes vypořádávaly s poklesem bankovních domů, které byly zapojené do obchodování s hedgeovým fondem Archegos. Evropské trhy tak končí se smíšenými výsledky a americké obchodování naznačuje spíše ztráty i navzdory vyřešení situace v suezském průplavu.

Výnosy státních dluhopisů na globálních trzích se v úvodu týdne vrátily po několika dnech k růstu, zatímco na devizových trzích panoval klid. Euro opět mírně ztratilo vůči americkému dolaru, nicméně nevybočilo z pátečního trendu. V regionu koruna i maďarský forint končí se zanedbatelnou ztrátou, zatímco polský zlotý prohloubil své rekordní ztráty. I tento týden tak na něj dopadá zhoršující se pandemická situace a blížíce se rozhodnutí ústavního soudu ve věci cizoměnových hypoték, které trh považuje za riziko pro tamní finanční sektor.

Koruna v úvodu týdne ztratila 0,15 % a zakončuje dnešní obchodování na úrovni 26,10 za euro. Korunové sazby na trhu korigovaly svůj předchozí růst, čímž tak mírně oslabily atraktivitu koruny. Hlavní překážkou na její cestě k silnějším úrovním je však aktuálně silný americký dolar. Ačkoli předpokládáme, že by euro mělo mít vůči americké měně letos navrch, krátkodobě vidíme riziko, že se eurodolar podívá na ještě nižší úrovně, což by komplikovalo posílení koruny i celého regionu. Vzhledem k tomu, že domácí úrokové sazby nemají v nejbližších dnech příliš důvodů k pohybu, bude pro korunu zásadní právě globální vývoj.

FRANTIŠEK TÁBORSKÝ
Economist
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.