CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

18. 03. 2021

0 komentářů

Polsko koupí 100 tun zlata

 

„Největší zlaté rezervy o velikosti 8 133,5 tuny mají Spojené státy. Hned za nimi je Německo s 3 362,4 tuny zlata. Česká republika vlastní pouze 9,5 tuny drahého kovu, což je výrazně méně než Slovensko, které má 31,7 tuny zlata,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Polská národní banka chce zvýšit své zásoby zlata o 43,7 procenta. V současné době vlastní 228,7 tuny drahého kovu a k tomu chce dokoupit dalších 100 tun. To v praxi bude znamenat pořízení 8 000 bankovních zlatých cihel, které jednotlivě váží 12,5 kilogramu.

O celé záležitosti informoval prezident Polské národní banky Adam Glapiński, který má zlato ve velké oblibě. Koneckonců polovina ze současných zlatých rezerv v Polsku byla pořízena v jeho funkčním období. Jak se ukazuje ani to však šéfovi centrální banky ve Varšavě nestačí a zlato chce dál masivně nakupovat.

Adam Glapiński nákupy zlata odůvodňuje tím, že jsou důležité pro mezinárodní vnímání Polska a jeho ekonomické sily. S takovou argumentací by však nejspíš nesouhlasili představitelé České národní banky. Ta má ve svých rezervách jen 9,5 tuny zlata. Drtivá většina českých zlatých rezerv byla totiž prodána ve druhé polovině devadesátých let.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *