Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Politické volby budou mít pro euro zásadní význam

Investice 04.05.2012 | 12:37 0 Komentářů

Vzhledem k současným a budoucím politickým změnám, které probíhají v eurozóně, se může politické pozadí za jednotnou měnou radikálně změnit v horizontu jen několika týdnů. Společnost Alpari Financial Services Ltd (Alpari FS), která je součástí mezinárodně uznávané rodiny Alpari, se zabývá tím, co by to mohlo znamenat pro euro a jak by byl ovlivněn devizový trh (komentář Alpari FS).

Petr Leonidou, vedoucí prodeje Alpari FS, řekl: „S nadcházejícími volbami ve Francii, Řecku a nyní v Nizozemsku politické pozadí eurozóny výrazně závisí na výsledku voleb.

Jak pro Řecko, tak pro Francii je nesmírně důležité, kdo bude vítězem ve volbách. Ve Francii, se zdá úspěch Francoise Hollandeho před Nicolasem Sarkozym na základě výsledků hlasování v prvním kole téměř jistý. Hollande je nejen více nakloněn aktivitě ECB, ve skutečnosti o ni otevřeně žádá, což znamená, že díky jeho zvolení Německo přijde o svého věrného spojence Sarkozyho, který byl téměř ve všem zajedno s Angelou Merkelovou. Hollandeho zvolení by pravděpodobně znamenalo, že se prozatím harmonický vztah mezi francouzskými a německými politiky může ocitnout v koncích.

Evropa se dívá na nadcházející řecké volby s ještě větším očekáváním. Mnoho lidí se ptá: „Bude-li v Řecku zvolena nová vláda, bude tato vláda zavádět úsporná opatření, která mají zajistit prostředky pro záchranu země – nebo se tato nová vláda rozhodne eurozónu opustit?“ Pokud by Řecko mělo opustit eurozónu, znamenalo by to, že se Řecko zaměří na to, jak přežít, a bude hledat jiné mezinárodní obchodní spojence. To zase může způsobit v eurozóně dominový efekt, kdy další členové EU budou následovat příklad Řecka. Jiné země mohou stát na okraji a pozorovat – anebo, bude-li Řecko úspěšné, ujistit se v možnosti být nezávislým na eurozóně.

Novým vývojem, který znepokojuje investory, je politická nejistota v Nizozemsku. Zatímco volby v Řecku a ve Francii jsou již na obzoru nějakou dobu, rezignace holandského premiéra Marka Rutteho kvůli úsporným fiskálním opatřením je jasným signálem, jak daleko se krize eurozóny rozšířila. Rutteho neschopnost udržet si moc a vypořádat se s úspornými opatřeními ohrozila ratingový status Nizozemska (AAA) a mnozí spekulují, že Nizozemsko je po Francii a Rakousku dalším kandidátem na snížení ratingu.

Co tato situace znamená pro euro? Alpari FS konstatuje, že euro je na vzestupu již od 16. dubna, a politická nejistota a negativní údaje přicházející z eurozóny nedokázaly prozatím tento rostoucí trend zvrátit.

Peter Leonidou doplňuje: „Zatímco trh byl po většinu dubna velmi volatilní, euro od poloviny měsíce posiluje. Zdá se, že lidé čekají na výsledky voleb v Řecku, Francii a Nizozemsku, a zda některé ze zemí bude rating snížen. Kvůli nejistotě na trzích a problematičnosti předpovědět, co se bude dít, roste trend intradenního obchodování. Podle cenové akce sleduje většina obchodníků býčí trend u EUR/USD, avšak s ohledem na proměnlivost trhu a skutečnost, že euro dosáhlo kritických úrovní, obchodníci se více obrací k intradennímu obchodování.

Tagy euro volby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.