Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Pokuta za špatný výpočet RPSN

Investice 04.04.2014 | 10:24 0 Komentářů

Již minulý týden upozornila MF Dnes na nesprávně vypočítanou roční procentí sazbu nákladů (RPSN) některých úvěrových společností. Česká obchodní inspekce (ČOI) shledala, že výpočet RPSN společnosti Essox (člen skupiny Komerční banky) není v souladu se zákonem o spotřebitelském úvěru, a udělila společnosti pokutu ve výši dvou milionů.

Podle expertů najatých MF Dnes prováděla kromě Essoxu výpočet RPSN nesprávným způsobem také např. společnost Home Credit. I některé další úvěrové společnosti navyšovali jistinu o poplatek, který následně nezapočítávali do nákladů půjčky (RPSN) a tím sazbu snižovali. Pokud by byla RPSN výpočítáná správně, klientům už by nepřipadala půjčka tak výhodná. Úvěrové společnosti se však brání, že zákon dodržují.

Rozhodnutí ČOI pro Essox neznamená, že bude muset odškodnit své klienty, říká pouze, že Essox porušil zákon a musí za to zaplatit pokutu. Dle výpočtu MF Dnes se jedná celkově o šest miliard korun, které by měly úvěrové firmy svým klientům vrátit. Pokud by klienti chtěli své peníze zpět, je nutné se obrátit na soud nebo na finančního arbitra.   

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.