Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Pokud chcete spekulovat na růst zlata, chvíli počkejte. Po malé korekci přijde růst

Investice 29.10.2012 | 15:08 0 Komentářů

Během posledních několika týdnů se od zlata odvrátili kupci. To zřejmě způsobilo nedávné selhání, když zlato nedokázalo prolomit silnou a důležitou hranici odporu ve výši 1800 dolarů za unci.(Komentář Saxo Bank)

Současně jsme ale mohli vidět také trochu lepší ekonomická data ze Spojených států. Investoři se proto začali bát možného odklonu od politiky kvantitativního uvolňování, takže zlatu by se nemuselo dostat takové podpory, jak si původně mysleli. V minulých dvou měsících prudce narostlo zapojení hedgeových fondů v nákupech zlata. Ovšem nyní dochází spekulativním investorům trpělivost, na rozdíl od jejich nespekulativních kolegů, kteří zlato nakupují skrze fondy obchodované na burze (ETF). První skupina tak začala opouštět své pozice, když se už potřetí za poslední rok zlatu nepodařilo prolomit hranici 1800 dolarů.

Co bude dál?

Zlato teď nepochybně potřebuje nějaký stimulus, který by mu pomohl se přes všechny těžkosti přenést. Nicméně ty hlavní důvody, proč do zlata investovat, už pominuly. Poslední korekci tak považujeme za potřebný krok k setřesení slabých dlouhých pozic, což dává potenciálním investorům druhou šanci k nákupu. Momentum je však na trhu stále negativní, a proto upozorňujeme na další možnou likvidaci možných pozic. Věříme, že klíčovým rozmezím bude 1660 až 1665 dolarů, což by mohlo zastavit další možné klesání. V této oblasti se totiž sbíhají dvě důležité technické hranice podpory: zpětný pohyb (tzv. retracement) na úroveň 50 procent původního vzestupného letošního trendu a 200denní klouzavý průměr.

Kdyby zlato nakonec prolomilo 1800 dolarů, mohli bychom vidět poměrně ostrý přechod k maximálním hodnotám z roku 2011. Prolomení by totiž spustilo technické nákupy ze strany hedgeových a CTA fondů. My v Saxo Bank předpokládáme, že by k tomu mohlo dojít ještě před koncem tohoto roku. Naším cílem pro rok 2013 zůstává hodnota 2075 dolarů.

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.