Sobota 25. ledna. Svátek má Miloš.

Pasivní investice do komodit? Pozor na efekt rolování!

Investice 03.01.2013 | 12:27 0 Komentářů

Není komodita jako komodita a není výnos jako výnos. Při pohledu na grafy výkonnosti jednotlivých komodit zjistíme, že neumí s dostatečnou přesností  odrážet faktor takzvaného rolování kontraktů. Komodity se totiž obchodují pomocí futures kontraktů s určitou dobou splatnosti a ty jsou pravidelně nahrazovány (rolovány). Grafy pak neumí zohledňovat ať už pozitivní či negativní rozdíl mezi cenou expirujícího a následujícího kontraktu. (Komentář Saxo Bank)

Pro zvýraznění tohoto rozdílu, jsme využili srovnání individuálního výkonu komodit z indexu DJ-UBS proti výkonu kontraktu s nejbližším termínem dodání, čímž odstraníme efekt rolování. 

Index DJ-USB investuje do futures kontraktů, které jsou těsně před vypršením. Důvodem je dosažení co možná nejvyšší likvidity a transparentnosti. Výsledkem je pak to, že futures pozice jsou často rolovány do následujících kontraktů. To vede nejen k výraznému zvýšení obchodních nákladů indexu, ale má vliv i na výkonnost jednotlivých komodit.

Contango a inverzní trh

Jako contango se nazývá situace, kdy cena kontraktu futures směrem do budoucnosti narůstá. V takovém případě se v indexu navyšuje ztráta, protože dochází k nákupu dražšího kontraktu, než byl ten prodávaný. K této situaci dochází ve chvíli, kdy dostatečné zásoby vytváří tlak na současné ceny.

Opačný scénář se nazývá jako inverzní trh (backwardation). Ten teď lze třeba pozorovat u ropy typu Brent a benzinu, kde napjatá situace na fyzickém trhu zvyšuje dnešní cenu nad cenu budoucích kontraktů. Tato situace byla během uplynulého roku častější, což vytvořilo pozitivní prostředí pro rolování a pomohlo indexu zvýšit jeho celkovou výkonnost.  

Past contanga ovlivňuje cenu zemního plynu

Jak lze vypozorovat na grafu níže, tak zmiňovaná past jménem contango rozevřela nůžky mezi jednotlivými cenami zemního plynu. Během roku 2012 totiž cena kontraktu s nejbližším termínem dodání vzrostla o 13 procent. Když ale vezmeme v úvahu efekt rolování u tohoto futures kontraktu, pak byl výnos z dlouhodobé investice prostřednictvím indexu DJ-USB zhruba minus 30 procent.

Podobným příkladem je rozdíl ve výkonnosti ropy typů WTI a Brent. Kvůli negativnímu efektu rolování vykazuje index DJ-UBS u WTI ztrátu vyšší. Naopak u Brentu je efekt rolování pozitivní (backwardation) a zisk pomocí indexu je vyšší.

Efekt rolování můžeme vidět i u výnosu sojových bobů, pšenice, kukuřice, benzinu nebo hovězí maso.

saxo 
 Graf: Zhodnocení u vybraných komodit za rok 2012
 
Silně modrá barva: kontrakty s nejbližším termínem dodání
Bledě modrá barva: komodity z indexu DJ-UBS (započten efekt rolování)

U ostatních komodit ale můžeme říci, že výnosy jsou při využití obou metod více méně srovnatelné, což indikuje malé nebo žádné rozdíly v cenách futures. Jako příklad je možno uvést ceny zlata nebo stříbra.

Začátek roku 2013 přináší nová investiční rozhodnutí. Investoři, kteří hledají pasivní dlouhodobou investici skrze jeden z mnoha komoditních indexů, by si měli být vědomi možných rozdílů ve výkonnostních křivkách a znát vztahy mezi nimi.

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.