CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

09. 04. 2020

0 komentářů

Pár poznámek k vyplácení dividend

 


 

Škrty dividend, nebo častěji jejich odklad, se stávají celosvětovou praxí.

Ve Fidelity jsme sepsali výzvu evropským bankám zaměřenou právě na podporu rozumných odkladů dividend v boji proti finančním rizikům v souvislosti s Covid-19. Banky spolu s vládami musí hrát klíčovou roli a zajištění zotavení ekonomik.

Švédská nebo francouzská vláda uvedla, že byste neměli očekávat státní podporu, pokud jste během tohoto období akcionářům vyplatili dividendy. Definice státní podpory by mohla být širší, než se očekávalo. To znamená, že i když vaše společnost nepotřebuje pomoc, tak jestliže stát dotuje náklady na zaměstnance vzniklé ve spojitosti s dočasně propuštěnými pracovníky, neměli byste vyplácet dividendy.

V souladu s tím již trhy v cenách zohledňují nižší dividendy v letech 2020 a 2021. Je to přesně zachyceno v cenách futures na rok 2020 a 2021 a v očekávaných dividendách. Přesněji řečeno, v Euro Stoxx 50 klesl roční dividendový index Future o 53 % YTD pro rok 2020 a ještě více pro rok 2021. V USA u SP500 je pokles o 26 %.

Odkupy akcií jsou masivně pozastavovány a valné hromady jsou mimo jiné také odkládány z bezpečnostních důvodů.

REKLAMA

Ve válečném období, pokud budeme používat politický slovník, je prvořadou prioritou přežít. Cílem korporací je zajistit, aby přežily tříměsíční pozastavení své činnosti.

Neodporujte těmto taktickým rozhodnutím z dlouhodobého pohledu. Aby bylo možné plně těžit z pozitivního výsledku, který potřebujete, musíte přežít nepříznivý vývoj. To je určitě v zájmu akcionářů.

Víme, že dividendy hrají v ekonomice neocenitelnou roli, zejména pro dlouhodobé spořitele, ale v některých konkrétních případech může být omezení dividendy způsob, jak zachovat dlouhodobou hodnotu vaší investice.

Jsme opravdu přesvědčeni, že v dlouhodobém horizontu musíme stát na dvou nohách, růstu kapitálu a příjmů, nicméně v případě gangrény vám může uříznutí jedné nohy zachránit život.

Komentář Romaina Boschera, Global Chief Investment Officer (CIO) Equities, Fidelity International. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *