Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Oživení ekonomiky se po rozvolnění podepsalo na poklesu nezaměstnanosti

Vývoj ekonomiky 09.07.2021 | 12:28 0 Komentářů
Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 % na 3,7 %. Jedná se o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet nezaměstnaných o 12,5 tisíce. Oproti loňskému červnu je nezaměstnaných pouze o necelé čtyři tisíce více.

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací zpět. Vládní program Antivirus úspěšně zamezil vzestupu nezaměstnanosti a zhoršení výdělkové situace většiny českých domácností. Během druhého čtvrtletí rychlé rozvolňování protiepidemických opatření a otevírání zavřených sektorů, zejména služeb, znamenalo, že pokles nezaměstnanosti byl patrný po celé republice, nižší čísla hlásí všech 77 okresů.
I nadále panuje výrazný převis volných pracovních míst, kterých je aktuálně více než 355 tisíc. Jenom během června jich přibylo 9 tisíc. Oproti loňskému červnu je volných míst více o téměř 21 tisíc. Problémem je nesoulad nabídky práce a poptávky po ní, který bude díky strukturálním změnám, ke kterým v souvislosti s pandemickou situací bude docházet, i nadále přetrvávat či se dokonce prohlubovat. To na jedné straně bude znamenat, že tlaky na růst nezaměstnanosti budou omezené, zrovna tak ale další rychlé snižování nezaměstnanosti k hodnotám před pandemií není příliš reálné.
ATT25008 1.jpg
S přáním pěkného víkendu
JAN VEJMĚLEK, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.