CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

09. 04. 2021

0 komentářů

„Optimističtí“ tvůrci politiky Fedu očekávají, že americká ekonomika vystoupá

 

Tvůrci politiky Federálního rezervního systému jsou ohledně ekonomického výhledu USA optimističtí. Důvodem je rostoucí počet očkovaných Američanů a fakt, že vládní pomoci se postupně dostává domácnostem i podnikům. 

Prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin přirovnal ekonomiku v době pandemie k horské dráze, která se zastavila těsně před vzrušujícím vysokorychlostním sjezdem. Prezident Fedu v Atlantě Raphael Bostic uvedl, že sleduje „rizika růstu“ křivky ekonomiky.

„Mohli bychom vidět, jak v létě dochází k propuknutí aktivity, která by nás mohla vést k ještě silnějšímu oživení,“ řekl Bostic pro světovou radu v Atlantě. Ekonomové očekávají, že vládní zpráva, která má být předložena v pátek, ukáže 650 000 nových pracovních míst za tento měsíc.

Prezident newyorského Fedu John Williams uvedl, že i on je v otázce celkové ekonomiky „optimistický“. „V očkovacím programu děláme velké pokroky, myslím, že do budoucna máme dobré vyhlídky.“

Zachovat nízké úrokové sazby

REKLAMA

Celý tento optimismus mohl v americké centrální bance v minulých letech signalizovat, že tvůrci politiky budou brzy připraveni zvýšit úrokové sazby.

Obchodníci s úrokovými futures na to sázejí: Tržní ceny naznačují, že počítají s možností zvyšování sazeb Fedu v příštím roce. To se však neslučuje s tím, co říkají tvůrci politiky Fedu. Začátkem tohoto měsíce znovu potvrdili příslib udržení úrokových sazeb na současné téměř nulové úrovni, dokud ekonomika nedosáhne plné zaměstnanosti a inflace nedosáhne 2 % cílu.

Také uvedli, že budou každý měsíc kupovat dluhopisy v objemu 120 miliard dolarů, aby potlačili dlouhodobější výpůjční náklady, dokud neuvidí „podstatný pokrok“ v oblasti plné zaměstnanosti i 2 % inflačních cílů.

Jde o plán založený na novém přístupu k politice přijatém loni v srpnu, jehož cílem je zajistit, aby Fed preventivně nezastavil nárůst pracovních míst ze strachu z inflace.

REKLAMA

Stanovili také velmi odlišné pásmo zvyšování sazeb oproti minulosti, jak poznamenal místopředseda dohledu Fedu Randal Quarles v úterý.

Předminulý rok uvedl, že jeho současná předpověď poklesu nezaměstnanosti a případného růstu mezd by znamenala, že už bude také hlasovat pro zpřísnění politiky.

Quarles předpokládá, že zbytek výboru pro stanovování politiky Fedu bude spokojený s tím, že inflace půjde trochu nad cílovou hodnotu 2% inflace Fedu.

Martin Krištoff, CFDWorld

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nezávislost bitcoinu

Jak moc je bitcoin napojen na současné úrokové sazby Fedu?

Bitcoin vznikl jako kryptoměna, která by měla být plně nezávislá na monetárních a reálných veličinách světové ekonomiky. Alespoň tak si to řada investorů představuje. Bitcoin slouží jako ochrana proti inflaci i proti negativním ekonomickým šokům v současné ekonomice. Opravdu to tak ale […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.