Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

„Optimističtí“ tvůrci politiky Fedu očekávají, že americká ekonomika vystoupá

Vývoj ekonomiky 09.04.2021 | 13:05 0 Komentářů

Tvůrci politiky Federálního rezervního systému jsou ohledně ekonomického výhledu USA optimističtí. Důvodem je rostoucí počet očkovaných Američanů a fakt, že vládní pomoci se postupně dostává domácnostem i podnikům.

Prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin přirovnal ekonomiku v době pandemie k horské dráze, která se zastavila těsně před vzrušujícím vysokorychlostním sjezdem. Prezident Fedu v Atlantě Raphael Bostic uvedl, že sleduje „rizika růstu“ křivky ekonomiky.

„Mohli bychom vidět, jak v létě dochází k propuknutí aktivity, která by nás mohla vést k ještě silnějšímu oživení,“ řekl Bostic pro světovou radu v Atlantě. Ekonomové očekávají, že vládní zpráva, která má být předložena v pátek, ukáže 650 000 nových pracovních míst za tento měsíc.

Prezident newyorského Fedu John Williams uvedl, že i on je v otázce celkové ekonomiky „optimistický“. „V očkovacím programu děláme velké pokroky, myslím, že do budoucna máme dobré vyhlídky.“

Zachovat nízké úrokové sazby

Celý tento optimismus mohl v americké centrální bance v minulých letech signalizovat, že tvůrci politiky budou brzy připraveni zvýšit úrokové sazby.

Obchodníci s úrokovými futures na to sázejí: Tržní ceny naznačují, že počítají s možností zvyšování sazeb Fedu v příštím roce. To se však neslučuje s tím, co říkají tvůrci politiky Fedu. Začátkem tohoto měsíce znovu potvrdili příslib udržení úrokových sazeb na současné téměř nulové úrovni, dokud ekonomika nedosáhne plné zaměstnanosti a inflace nedosáhne 2 % cílu.

Také uvedli, že budou každý měsíc kupovat dluhopisy v objemu 120 miliard dolarů, aby potlačili dlouhodobější výpůjční náklady, dokud neuvidí „podstatný pokrok“ v oblasti plné zaměstnanosti i 2 % inflačních cílů.

Jde o plán založený na novém přístupu k politice přijatém loni v srpnu, jehož cílem je zajistit, aby Fed preventivně nezastavil nárůst pracovních míst ze strachu z inflace.

Stanovili také velmi odlišné pásmo zvyšování sazeb oproti minulosti, jak poznamenal místopředseda dohledu Fedu Randal Quarles v úterý.

Předminulý rok uvedl, že jeho současná předpověď poklesu nezaměstnanosti a případného růstu mezd by znamenala, že už bude také hlasovat pro zpřísnění politiky.

Quarles předpokládá, že zbytek výboru pro stanovování politiky Fedu bude spokojený s tím, že inflace půjde trochu nad cílovou hodnotu 2% inflace Fedu.

Martin Krištoff, CFDWorld

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.