Úterý 28. září. Svátek má Václav.

OPEC nevidí důvod, proč by měla cena ropy klesnout

Prezident Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Šakíb Chalíl považuje stávající ceny ropy za adekvátní a vyloučil, že by v nejbližší době klesly. Důvodem je podle jeho vyjádření především stále silná poptávka v Číně a Indii, oslabující kurz dolaru a napětí ve světové politice.

Prezident OPEC Šakíb Chalíl dále uvedl, že ceny ropy jsou nyní blízko historických maxim bez ohledu na to, jaká je nabídka a poptávka. Jako jednu z nejdůležitějších událostí, která měla vliv na další vývoj ropy, označil Chalíl finanční krizi, která se ve Spojených státech odehrála v srpnu a září minulého roku. Tehdy totiž reagovala centrální banka USA snížením úrokové sazby, aby posílila ekonomiku, a tím ale oslabila i kurz dolaru, který nyní stále hledá své dno.

V pátek ceny ropy sestoupily z maxim nad 145 dolary za barel. Ve čtvrtek přitom americká ropa vzrostla na rekordních 145,85 dolaru a severomořská ropa Brent až na 146,69 USD.

Odlišný názor na další vývoj ceny ropy vyjadřuje Jan Traxler ve svém dnešním článku Pravda o tom, co stojí za růstem ropy .

Zdroj: ČT24, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.