CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Jan Traxler

03. 07. 2008

26 komentářů

Pravda o tom, co stojí za růstem ropy

 


 

V posledních měsících se ropa stala hitem ekonomických rubrik. V podstatě denně čteme buď o novém cenovém maximu, a nebo o bláznivém odhadu další investiční banky. Analytici (až na pár výjimek) se předhánějí, kdo stanoví vyšší cílovou cenu pro rok 2009. A jako hlavní příčina růstu se stále dokola uvádí rostoucí poptávka v Číně.

Pravda, Čína spolkne velké množství ropy (i když zhruba jen třetinu v porovnání s USA), přičemž spotřeba má už několik let v řadě rostoucí tendenci. Podle odhadů Mezinárodní energetické agentury by v tomto roce měla spotřeba ropy v Číně vzrůst o 4,9 %. Celosvětově ale očekává růst pouze o 1,2 %. To je srovnatelné s rokem 2007, kdy se spotřeba ropy zvýšila o 1,3 %.

Spotřeba tedy nijak extrémně neroste a těžba s ní zatím zvládá držet krok. Stejně tak strategické zásoby, ty jsou například v USA na dvacetiletém maximu. Přesto stojí barel ropy téměř dvojnásobek co před rokem a více než čtyřnásobek co před pěti lety. Tady něco nesedí. V čem je zakopaný pes?

Enormní růst má tyto hlavní příčiny:

1) Strach z nedostatku

Veřejnost se bojí, že zásoby ropy byly poslední roky nadhodnocovány, že nejsou tak velké, jak se oficiálně uvádí. Zároveň se očekává, že v některých lokalitách bude brzy ukončena těžba. To umocňuje strach, že brzy nebude těžební kapacita stačit na pokrytí poptávky. Zatím je ale stále kapacita dostačující.

REKLAMA

2) Růst peněžní zásoby

V posledních letech došlo k razantnímu nárůstu peněžní zásoby v oběhu. To se samozřejmě musí projevit růstem cen fyzických aktiv. Zároveň došlo v uplynulém roce následkem americké hypoteční krize celosvětově k výraznému poklesu cen nemovitostí a akcií. O to větší je tlak u komodit.

Mnoho institucionálních investorů (penzijní fondy, hedge fondy…) přesunulo část kapitálu na komoditní trhy. Logickým důsledkem byl gigantický růst cen ropy, zlata a dalších komodit. K tomu se samozřejmě přidávají i drobní investoři, kteří se chtějí svézt na růstu na příklad prostřednictvím komoditních indexových fondů. Americká komise pro obchodování s komoditami uvádí, že za uplynulých pět let vzrostl kapitál v komoditních indexových investicích ze 13 na 260 miliard dolarů.

3) Slábnoucí dolar

Ropa se stejně jako další komodity obchoduje primárně v amerických dolarech. Ovšem na pětileté periodě poklesl americký dolar vůči euru o 26 %. Před pěti lety byste za dolar dostali 86 centů, dnes už jen 64 centů. Samozřejmě nejde jednoznačně říct, zda slábne dolar, nebo posiluje euro. Každopádně po přepočtení do eura by růst ropy byl o trochu menší. V posledních týdnech však dolar vůči euru krátkodobě posílil a s cenou ropy to nic neudělalo.

REKLAMA

4) Dotování cen ropy

Mnoho zemí Čínou počínaje dotuje nějakou formou import ropy ze státního rozpočtu, a udržuje tak nízké ceny pro průmysl i koncové spotřebitele. Kdyby Čína pustila na svůj trh barel ropy za 130 dolarů, mohla by se celá ekonomika zhroutit jako domeček z karet. Inflace by se dostala do dvouciferných hodnot, zvýšila by se nezaměstnanost a sílily by nepokoje, zvláště v chudších vnitrozemských oblastech. To si Čína nyní před olympiádou nemůže dovolit. ¨

Jenže svým postupem zároveň narušuje tržní mechanismus. Jelikož spotřebitelé platí nižší než tržní cenu, nedošlo zatím k poklesu poptávky. Dokud odběratelé kupují stále stejné množství ropy i při stávajících cenách, chybí samozřejmě tlak na pokles ceny.

Tato situace však není dlouhodobě udržitelná. Dotování je příliš nákladné. Ku příkladu Egypt, Indonésie, či Taiwan už udělaly za dotacemi čáru. Další budou asi brzy následovat. Čína ale nejdřív po Olympiádě, i když pod silným mezinárodním tlakem nedávno mírně navýšila cenový strop. Pokud však nedojde k výraznému poklesu ceny ropy, přinese zrušení dotací i jeden negativní efekt – růst cen spotřebního zboží.

5) Spekulativní důvody

V poslední řadě tu máme spekulanty, a to z řad obyčejných lidí, hedge fondů, ale také ropných společností. V květnu přinesl Bloomberg zprávu, že Írán skladuje ropu na tankerech v Perském zálivu. Navíc za poslední rok výrazně stoupl také objem kontraktů u komerční sféry. To vede k domněnkám, že se některé ropné společnosti snaží udržovat ceny nahoře namísto tradičního zajišťování se.

Brzy přijde výrazná korekce

Fundamentálně je ropa předražená a troufám si tvrdit, že je jen otázkou času, kdy si to trh uvědomí. Mohou to být dny, nebo také měsíce. Nelze vyloučit, že ropa krátkodobě ještě poroste tažena euforií investorů a chamtivostí producentů. Hranice 150 dolarů určitě není nereálná. Dříve nebo později však musí přijít korekce. Očekávám pokles na úroveň okolo 90 dolarů za barel.

Nabízí se tři spouštěcí mechanismy. Prvním je už zmíněné snižování dotací v rozvíjejících se ekonomikách. Druhým je aplikace přísnějších limitů pro komoditní fondy, po kterých volá americká Komise pro obchodování s komoditami. Fondy totiž obchází stávající omezení objemu komoditních kontraktů pomocí swapových operací. Třetí faktor, který je ve hře, bych označil spíše za urychlovač. Mnoho kontraktů je drženo čistě ze spekulativních důvodů. V případě výraznějšího poklesu se pochopitelně bude každý spekulant snažit co nejrychleji prodat a zároveň budou otvírány short pozice, oboje jen umocní propad cen.

Nejde přesně říct, kdy k tomu dojde, ale kupovat dnes ropu s dlouhodobým výhledem je nesmysl. Rozhodně doporučuji vyčkat na korekci.

Loading

Vstoupit do diskuze 26 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  7 července, 2008

  Jeste bych k tomu dnes doplnil jednu vec. Ten strach z nedostatku posledni mesic vyvolava take hrozba utoku USA (ci Izraele) na Iran. To by v extremnich pripadech mohlo vest k vypadku v dodavkach ropy z celeho Arabskeho poloostrova. A to by byl pro cely svet vazny problem.
  Ale neverim, ze k tomu dojde. Z ekonomickeho hlediska nema nikdo (snad krome americkych ropnych a zbrojarskych firem) zajem o valku s Iranem. Castecne se tohoto problemu dotykam v clanku „Draha ropa muze zmenit svet k lepsimu“ na http://www.finez.cz v sekci Odborne clanky.
  Tentokrat jsem shrnul, jake vidim hlavni duvody, proc ropa roste. Najdu-li si cas, pokusim se podobnym zpusobem popsat duvody, proc tvrdim, ze je ropa predrazena a proc si myslim, ze brzy spadne pod 100 USD.

  Odpovědět

 • Anonym

  7 července, 2008

  Možností vývoje je více. Pokud jde o zájmy amerických ropných a zbrojních firem, právě ty mnohdy bývají klíčové pro další vývoj.
  Je zajímavé, že ve stejný okamžik přicházejí problémy ve finančním sektoru, napětí kolem Íránu, historická minima kurzu USD a historická maxima cen ropy (a dalších komodit). To vše po relativním klidu spojeným s velkými výnosy na všech trzích.
  Jestliže ceny ropy dále porostou a problémy finančních trhů se nezklidní, máme před sebou docela zajímavé období.

  Odpovědět

 • OTTO

  8 července, 2008

  Cekal jsem vice prispevku do diskuze.
  Clanek jsem peclive cetl ale nevim jestli ma smysl psat nejaky prispevek kdyz to vypada ze ropa nikoho nezajima.

  Odpovědět

 • ricmund

  8 července, 2008

  Ne, že by nezajímala, ale víte jak velký margin musíte mít na obchodování s ropou (mini kontrakt na tom není o moc lépe).

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  8 července, 2008

  A víte o tom, že existují i jiné instrumenty než future, díky kterým můžete participovat na pohybu ropy? Např. K.O. certifikáty a warranty.

  Odpovědět

 • obchodnik

  8 července, 2008

  margin je kolem 8k dolaru. kdyz uz obchodujete ropu, tak na ni proste musite mit. me to prijde, ze snad vsichni maji 5000. to je nejaka moda? to je vzdy zaklad neuspechu, byt podkapitalizovany.

  Odpovědět

 • ricmund

  8 července, 2008

  No, že vy jste překapitatalizovaný je sice hezké a mooooc gratuluju určitě z toho máte rádost, ale držet třeba pět dní kontrakt proti vám musí být lahůdka. Doufám, že dostanu lekci z intradeního obchodování.

  Odpovědět

 • Anonym

  8 července, 2008

  No, ropa neni hracka pro zacatecniky, to fakt neni pro lidi s par tisici dolaru na uctu.
  Jinak ale jak uz Vam psal pan Pitak, existuji i jine instrumenty s nizsi paku, nebo i bez paky, a s nizsi kapitalovou narocnosti.

  Odpovědět

 • obchodnik

  8 července, 2008

  prekapitalizovany nejsem. tak akorat. no 5 dni to proti me jit nemuze. bud me vyhodi SL nebo sem jisteny opci. proc byste mel drzet neco, co jde proti vam? preci pred kazdym obchodem mam jeste definovany kam az muzu zajit, nejaky profity atd.

  Odpovědět

 • OTTO

  8 července, 2008

  To vim protoze ropu obchoduji ale myslite ze malo prispevku v diskuzi je zpusobeno tim ze lide maji dojem ze se mohou vyjadrit pouze ti kdo ropu obchoduji?

  Odpovědět

 • Anonym

  8 července, 2008

  OTTO, me Vas nazor zajima, takze ackoliv se pod clankem o rope zatim moc nediskutuje, piste. Ja si to rad prectu.

  Odpovědět

 • Honza

  8 července, 2008

  „Hranice 150 dolarů určitě není nereálná. Dříve nebo později však musí přijít korekce. Očekávám pokles na úroveň okolo 90 dolarů za barel.“
  1. Na ropě se nepochybně spekulanti přiživují.
  2. Možná že je předražená (já myslím, že není).
  3. Možná, že za dny až měsíce začne z hodnot kolem 150 dolarů za berel výrazně klesat (já myslím, že nezačne).
  4. Ale očekávat, že klesne zrovna na hodnoty kolem 90 (a ne třeba 70 nebo 110) dolarů, to už zavání věštěním z křišťálové koule. Jste buď génius a nebo prostě hádáte. (já myslím, že hádáte) Jestliže nominálně v dolarech ropa zdražila za poslední roky skoro 15x, tak uhodnout, jestli bude stát za 2 roky 40$ nebo 500$ skoro nejde. Já odhaduji, že bude ještě růst (během 2 let), ale jestli na např. 170$ nebo na 500$ to fakt netuším.

  Odpovědět

 • Anonym

  8 července, 2008

  ad1) Pod pojmem spekulant se da shovat ledacos. Mluvim o tom v clanku. Takovy ten typicky burzovni spekulant fyzicka osoba se skutecne muze prizivovat, ale pricina „ropne exploze“ (jak si laicka verejnost mnohdy mysli) to asi nebude, na tom se myslim shodneme.
  ad2) Vec nazoru. Snad si nekdy v brzke dobe najdu cas, abych svuj pohled zpracoval do pisemne podoby. Uz to slibuji dlouho. Ale prvne se musim venovat povinnostem vuci klientum.
  ad3) Vec nazoru. Ve hre je mnoho faktoru. Kdyby treba Izrael zautocil na Iran, jak hrozi, tak asi ropa hned tak neklesne.
  ad4)Honzajsi, Vy uz se na tomto webu nejakou dobu pohybujete, takze myslim, ze me nazory Vam nejsou nezname. Nekolikrat jsem zde v diskuzich mluvil o rozsahu mozne korekce cca 70-100 USD. Hodnota 90 dolaru je opravdu jen hadani, vidim to jako nejpravdepodobnejsi variantu, ale samozrejme to muze byt i uplne jinak. Uhodnout, kolik bude stat ropa za dva roky, nejde v podstate vubec, nejen skoro.
  Mimochodem, asi stejnym zpusobem, jako ja odhaduji korekci, Vy nyni odhadujete, ze ropa bude jeste dva roky rust. A klidne je mozne, ze pravdu budeme mit oba. Nikde netvrdim, ze za dva roky nemuze ropa stat 170 dolaru. Za urcitych okolnosti se toho muzeme dockat i v prubehu nejblizsich mesicu.
  Jen rikam, ze dle meho nazoru je nyni ropa predrazena a hrozi ji vyrazna korekce. Na druhou stranu, jak se zminuji v clanku, v cene ropy je dnes velkou casti zahrnut strach. A pokud se casem ukaze, ze byl opravneny, pak je samozrejme mozne ledacos. Tim by se totiz vyrazne zmenily fundamenty. Jelikoz jsem ale v tomto smeru optimista… 😉

  Odpovědět

 • Honza, nikoli Honzajs

  8 července, 2008

  Pravděpodobně jste mě zaměnil s jistým Honzajsem, který pod touto přezdívkou často diskutuje na různých finančních serverech, to ale nejsem já.
  Patřím k těm, kteří si myslí, že strach z nedostatku ropy v budoucnu (např. za 10 let) je oprávněný a ochota i schopnost spotřebitelů platit za ropné produkty více je obrovská, proto stále očekávám postupný růst její ceny. Korekce, o níž jste psal, by mě ovšem vůbec nepřekvapila, ale neočekávám její dlouhé trvání. Stejně tak by mě nepřekvapila letos cena 200$. Jsou kolem toho spekulanti a pochopitelná hysterie, takže cena může uletět na pár měsíců oběma směry skoro kamkoli.

  Odpovědět

 • Anonym

  8 července, 2008

  Omlouvam se, skutecne jsem si Vas spletl… to mate oba dva za to, ze nepouzivate cele jmeno. ;-)))
  Ne, chyba je samozrejme na moji strane. Nevim proc, ale oci cetly „Honzajs“.
  Postupny rust na dlouhodobem horizontu ocekavam take. Ale 100% za rok mi prijde trochu vic nez postupny rust. A ten sok se pomalu zacina projevovat i v ekonomice. Pokud velmi rychle nezkoriguje, pak to brzy pozname na cenach v obchodech, na cenach energii… (stejne vyletel take plyn ci uhli) a to hodne citelne. Cele je to jeste umocnene nesmyslnymy biopalivy, diky nimz jsou dvakrat tak drahe i nektere zakladni zemedelske komodity. Pak se muzeme tak akorat uklidnovat, ze oproti zbytku sveta na tom nejsme zdaleka tak spatne.
  Tohle si moc dobre uvedomuje i Bush, G8, cela EU… takze nejen ze jsou ve hre spekulanti, ale take politicke sily. O to rozumnejsi je, drzet se stranou. Protoze nikdo z nas nevi, co je ve skutecnosti v jejich zajmu.
  Svou roli v tom hraje i arabsky svet, Rusko, Cina, kde take muzeme u vsech jen spekulovat, jake jsou jejich zajmy. Tech faktoru je skutecne mnoho, da se rict, ze nic neni nemozne.
  Ja vsak stale verim (mozna naivne) ve vitezstvi rozumu, coz mi jako velmi pravdepodobny scenar ukazuje na vyraznou korekci.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  8 července, 2008

  Teď jsem to já, Honzajs 🙂
  Korekce ropy v nejbližší budoucnosti je opravdu možná. Nečekám ale, že by měla dlouhého trvání.
  Pokud jde o delší horizont, souhlasím s Honzou, čekám její další růst. Přemýšlel jsem o tom, co by mohlo vést k dlouhodobému poklesu cen ropy. Napadá mne hlavně technologická změna – tedy buď výrazné zlevnění hledání a těžby nebo spíše výrazné uvedené do života levné a dostupné alternativní energie. To ale není otázka pár let, jde o běh na delší trať.

  Odpovědět

 • Honza

  17 července, 2008

  Musím uznat, že to zatím vypadá, že jste měl pravdu Vy a ne já. Jestli to spadne na těch 90 dolarů za barel, tak smekám.

  Odpovědět

 • OTTO

  21 července, 2008

  V pokles ceny ropy veri mnoho lidi a ja mezi ne take patrim akorat mam rozdilny nazor na to kdy prijde o kolik posle cenu dolu a jak na dlouho, zkratka jestli pujde jen o korekce v bycim trhu nebo o obrat trendu a prechod do medvediho trhu.
  Prudky pokles ropy o cca 18 dolaru behem 3 dnu je korekce v bycim trhu.
  Ropa udelala trojte dno v oblasti 129 dolaru za barel a kdyz zvazim cim byl zminovany pokles ceny zpusoben cena do konce tohoto tydne muze byt na novem historickem maximu a 150 dolaru za barel mozna padne uz tento tyden.
  Vzhledem k tomu co se na trhu deje tak pokracovani poklesu ceny ropy je v soucasne dobe mozne pouze za predpokladu ze by na trh prisla zprava nebo zpravy mluvici pro pokles ropy.
  Nikdo nevime co se stane a jake zpravy prijdou na trh.
  Mame odhady o tom jake zpravy maji na trh prijit ale realita je nekdy jina.
  A musela by byt velmi jina od ocekavani trhu.
  Z meho pohledu ted hraje vse do karet rustu ceny ropy a dosazeni novych hystorickych maxim.
  Bavim se tady o obdobi do konce tohoto tydne tedy do 25.cervence 2008.
  Do konce srpna zazijeme jeste korekce ktere budou peknou prilezitosti k ziskovym obchodum na rope.
  Pan Traxler mluvil o poklesu na 90 dolaru.
  K tomu je treba zmena trendu z byciho na medvedi.
  Zmena trendu je mozna nejdrive v prubehu srpna a zari.
  Uvidime jestli trh prinese zpravy hrajici medvedum do karet.

  Odpovědět

 • Anonym

  22 července, 2008

  Mluvim o poklesu ropy obecne nekam pod 100 USD a casove nekdy do konce tohoto roku. Srpen/zari klidne muze byt, klidne to muze byt i nyni.

  Odpovědět

 • FL

  22 července, 2008

  Vy mluvite jak nejakej analytik : Ropa muze jit zpet na utok 150 $ ale v opacnem pripade pujde dolu jez by mohla byt korekcí :))… investori spekulanti vyberte si 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  22 července, 2008

  Pane „FL“, skutecne reagujete na me? Nepreklikl jste se?

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  7 srpna, 2008

  Když jsme u ropy, nesmí se zapomínat na další 2 faktory:
  1. Červencový krach SemGroup spekulujícího ropných trzích (ztráta 3,2 mld USD, druhá největší při komoditním obchodováním hned za fondem Amaranth). Datum bankrotu se moc neliší od vrcholu ceny ropy.
  2. Neočekávané velké pozice spekulantů – viz reklasifikace provedená tento týden, kdy CFTC zvýšila objem ropných kontraktů držený spekulanty o 25%. Tak významná oprava ukazuje na velkou slabinu ve sběru dat.
  Nutno podotknout, že ani jedné z těchto událostí nebyla médii věnována zvýšená pozornost. Docela by mne zajímalo, proč.

  Odpovědět

 • Honza

  21 září, 2008

  Musí smeknout. Ten pád na 90 dolarů za barel jste předpověděl perfektně. Tedy pokud se už ten pád zastavil a cena teď bude růst nebo stagnovat. Akorát by mě zajímalo, jestli jste tak chytrej nebo jste se prostě trefil náhodou.

  Odpovědět

 • Anonym

  21 září, 2008

  Pouzivam selsky rozum. Pokles pod 100 USD mi prisel naprosto logicky. Snazil jsem se to dostatecne popsat i v clanku. Kdyz se cena ropy za rok zdvojnasobi, aniz by doslo k nejake vetsi zmene na trhu na strane poptavky ci nabidky, neco proste nesedi. Navic v dobe ochlazeni svetove ekonomiky.
  Muzete si dohledat, ze jsem uz na jare tvrdil, ze ropa nad 100 USD je predrazena. Viz napr. dubnovy investicni vyhled FINEZ Investment Management (www.finez.cz|Odborne clanky). V te dobe byla cena ropy okolo 100 USD. Tehdy jsem rikal, ze neverim, ze by ropa mohla rust nejak vyrazne nad 100 USD. A ejhle, ona rostla. Nakonec skoro az na 150 USD. A mne to stale pripadalo nelogicke a stale jsem opakoval, ze je to jen spekulativni bublina a ze ropa se drive nebo pozdeji vrati zpet pod 100 USD.
  Jaky vyvoj cekam dal? Stale stejna pisnicka. Nedojde-li k nejakym externim sokum typu utok na Iran, mela by se ropa drzet v uzkem pasmu 90-100 USD, respektive v sirsim pasmu 70-110 USD. (Tim uzkym pasmem mam na mysli, ze v nem se bude ropa pohybovat nejvice casu. Sirsim vymezuji celkovy koridor.) A myslim, ze tento stav tak rok dva potrva. Pak je pravdepodobne, ze ropa bude opet rust, ale necekam, ze podobne rychlym tempem, jako tomu bylo uplynuly rok, spise pozvolne.
  Pokracujici pokles? Nedokazu odhadnout. Ciste technicky, dojde-li k prorazeni pomerne silne podpory na urovni 90 USD, je klidne mozny pokles az na 70 USD. Ale zda k tomu dojde, to uz je jen hadani.
  Tot muj nazor. Spousta lidi to muze videt jinak. Zejmena pokud jde o navrat do rustoveho trendu, tak mnoho lidi ocekava rychly navrat k rustu a rychle tempo rustu, jako tomu bylo doposud. Ja si to nemyslim.

  Odpovědět

 • Honza

  23 září, 2008

  Tak fajn, díky za další odvážnou předpověď. Pokud USA nenapadnou Irán ani se nestane nic podobného, tak se za rok dva dozvím, jestli jste prostě měl jen jednou štěstí nebo jestli jste fakt dobrej 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  24 září, 2008

  Na strankach http://www.finez.cz bude brzy novy investicni vyhled FINEZ Investment Management. Najdete tam vice takovych odvaznych „predpovedi“.
  Pro uspech jakekoliv „predpovedi“ je vzdy zapotrebi i trochu stesti. V realu ale nejde o to, trefit se presne. Podstatne je mit jasnou predstavu a podle ni se umet zachovat. Jit pak jen do investic, u kterych je clovek o sve predstave opravdu pevne presvedceny. A i tak byt vzdy pripraven, ze se muze mylit a umet se v takovem pripade spravne zachovat. To teprve dela z investoru uspesne a neuspesne. Nejde ani tak o to, kdo se jak casto ve svych „predpovedich“ trefi. Kdyz nekdo neumi „predpoved“ zasadit do dobre strategie, pak je mu sebelepsi „predpoved“ na nic.

  Odpovědět