Neděle 28. listopadu. Svátek má René.

Odradí letos koruna ČNB od zvyšování sazeb?

Vývoj ekonomiky 08.02.2021 | 09:09 0 Komentářů

ČNB začíná brát inflaci vážněji než jiné centrální banky. Kombinace relativně nízké nezaměstnanosti a post-pandemického oživení ukazuje modelářům v centrální bance jasně a opakovaně, že letos bude zapotřebí zvyšovat sazby. Centrální bankéři se zatím k prognóze vyjadřují opakovaně rezervovaně a chtějí být opatrnější. A to především proto, že se bojí pozdějšího oživení kvůli komplikovanějšímu vývoji pandemie a pomalejšímu průběhu očkování v tomto roce.

Zatímco základní scénář počítá s růstem sazeb zhruba od poloviny roku, alternativní scénář doprovázený dalším déle trvajícími nařízeními, propadem evropského hospodářství a narušením dodavatelských řetězců počítá se stabilitou sazeb v roce 2021. I proto pravděpodobně v nejbližších měsících bude centrální banka kvůli vysoké nejistotě jednoduše vyčkávat.

Na druhou stranu, pokud se naplní základní scénář a ekonomika začne od konce druhého kvartálu viditelně oživovat, bude prognóza ukazovat na vyšší sazby poměrně jasně. Centrální banka si proto nechala zpracovat i druhý alternativní scénář, aby viděla, co by v takovém případě vyvolalo “neuposlechnutí prognózy” a delší vyčkávání. V takovém případě by pak musely jít v roce 2022 sazby nahoru daleko rychleji a pravděpodobně i výše. Taková představa se bankovní radě pravděpodobně moc zamlouvat nebude…

Co by pak ČNB od zvyšování sazeb mohlo ještě odradit, pokud na podzim uvidí oživující ekonomiku a naplňování svého základního scénáře? Pravděpodobně silnější koruna. I když centrální bankéři již počítají v nové prognóze se silnějším kurzem koruny, koruna zůstává nepředvídatelnou divokou kartou. A vidina letošního růstu sazeb (asi jediného ve vyspělém světě) korunu může hnát kupředu ještě rychleji, než dnes centrální bankéři i my předpokládáme…, a to by mohlo plánované zvyšování sazeb trochu pozdržet.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.