Středa 22. září. Svátek má Darina.

Odpočítávání do klíčového zasedání ECB začalo

Makro 02.06.2014 | 11:03 0 Komentářů

Víkend přinesl oteplení a teplota má stoupat i v průběhu právě začínajícího týdne. Nehledě na počasí tomu zrcadlově bude i v “otevřených kancelářích” obchodníků na finančních trzích, neboť s tím jak se budeme hlouběji zakusovat do pracovního týdne, budou globálním trhům servírovány čím dál důležitější události.

Série velmi zajímavých makroekonomických událostí by měla kulminovat ve čtvrtek odpoledne, kdy bude probíhat tisková konference po dlouho očekávaném zasedání ECB. Té by přitom mělo předcházet naprosto bezprecedentní rozhodnutí snížit depozitní sazbu banky (úrok, za nějž si komerční banky ukládají přebytečnou likviditu u ECB) do záporných hodnot. Trhy přitom bude velmi zajímat, co ECB přihodí nad toto velmi nestandardní měnové opatření. Podle našeho názoru je ve hře minimálně odbourání sterilizace dříve nakoupených a stále držených vládních dluhopisů, což by mělo dostat do oběhu další desítky či možná stovky miliard euro. Cíl toho všeho je přitom zjevný – podpořit všemi možnými prostředky inflaci, aby neklesala dále k nule.

Čtvrteční zasedání jistě aspiruje na to stát se zlatým hřebem programu pro tento týden, avšak nakonec se jím stát nemusí, neboť v jeho samém závěru bude čelit velkému konkurentovi a to květnovým statistikám z amerického trhu práce. Podle našich odhadů lze čekat další velice silný přírůstek nových pracovních (na úrovni +240 tisíc), který trhům připomene, že nehledě na slabý první kvartál je americká ekonomika ve velmi dobré kondici.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.