CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

08. 11. 2023

0 komentářů

Odolnost českého trhu práce je obdivuhodná

 

Registrovaná míra nezaměstnanosti v Česku meziměsíčně poklesla, když po zářijových 3,6 v říjnu dosáhla 3,5 %. Pro trh se jedná o mírné pozitivní překvapení, jelikož vyhlížel stagnaci. Podíl nezaměstnaných se tak nachází na stejné úrovni jako vloni touto dobou. Úřady práce aktuálně evidují 280,5 tisíce volných pracovních pozic, tedy o necelé 2 tisíce méně než před měsícem a o 17 tisíc méně než před rokem. Registrovaných uchazečů o zaměstnání je pak hlášeno 260,6 tisíce, tedy o 2,5 tisíce méně než před měsícem a o 5 tisíc více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo tak aktuálně připadá 0,9 uchazeče.

Loading 

Z geografického pohledu zůstává nezaměstnanost tradičně největším problémem v okresech Karviná (8,0 %), Most (7,0 %) a Chomutov (6,3 %), nejmenším naopak v okresech Praha-východ (1,4 %), Praha-západ (1,6 %) a Pelhřimov (1,7 %). Největší přetlak na úřadech práce panuje v okresech Karviná, kde na jedno volné místo připadá 9,8 uchazeče, Bruntál (6,4) a Jeseník (4,4), nejmenší pak v okresech Mladá Boleslav (0,2), Praha-západ a Praha-východ (shodně 0,3).

Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z měsíce září a Česku v nich opět patří primát nejméně nezaměstnané země Evropské unie s mírou nezaměstnanosti 2,7 %. V těsném závěsu se drží Malta a Polsko (shodně 2,8 %). Na opačném konci žebříčku nalezneme Španělsko (12,1 %), Řecko (8,6 %) a Švédsko (7,7 %). Připomínáme, že metodika výpočtu míry nezaměstnanosti používaná Eurostatem se liší od té reportované českým Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Říjnový mírný pokles nezaměstnanosti je v Česku standardním jevem, který vyplývá ze sezónních faktorů. Jeho letošní zopakování je ovšem vzhledem k pokračujícímu ochlazování české ekonomiky pozitivní zprávou. Průmyslový sektor reportuje nižší poptávku po pracovní síle prakticky nepřetržitě již od září roku 2022, kdy do něj naplno dorazila energetická krize, ve stavebnictví pak tento stav trvá od listopadu 2022. Na statistice nezaměstnanosti to ovšem stále není patrné. Svou roli v tom mohlo sehrát letošní nadprůměrně teplé počasí, které prodloužilo sezonu venkovních aktivit.

Lze se také domnívat, že ačkoliv některé firmy již skutečně nábory omezily, nebo dokonce sáhly i k propouštění, deficit pracovní síly na tuzemském trhu je tak hluboký, že dokázal okamžitě všechny uvolněné pracovníky absorbovat na nových působištích. Ani ve zbytku nebude hrozba ztráty práce pro Čechy strašákem. Míra nezaměstnanosti sice v jeho závěru pravděpodobně mírně povyroste, neměla by ovšem přesáhnout 3,8 %. Změna by mohla přijít teprve na začátku nového roku.

REKLAMA

Pokud se nevzpamatuje slabá poptávka po průmyslové produkci – čemuž momentálně nic nenasvědčuje – mohlo by větší množství firem přelom roku využít k neprodloužení pracovních kontraktů. Ani poté ovšem nebude nezaměstnanost výraznějším makroekonomickým problémem. Zřejmě by jen mírně přesáhla hodnotu 4 %, což je v historickém i mezinárodním srovnání nadále relativně nízké.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun, přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se […]

Text: Redakce

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *