CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

08. 11. 2023

0 komentářů

Odolnost českého trhu práce je obdivuhodná

 

Registrovaná míra nezaměstnanosti v Česku meziměsíčně poklesla, když po zářijových 3,6 v říjnu dosáhla 3,5 %. Pro trh se jedná o mírné pozitivní překvapení, jelikož vyhlížel stagnaci. Podíl nezaměstnaných se tak nachází na stejné úrovni jako vloni touto dobou. Úřady práce aktuálně evidují 280,5 tisíce volných pracovních pozic, tedy o necelé 2 tisíce méně než před měsícem a o 17 tisíc méně než před rokem. Registrovaných uchazečů o zaměstnání je pak hlášeno 260,6 tisíce, tedy o 2,5 tisíce méně než před měsícem a o 5 tisíc více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo tak aktuálně připadá 0,9 uchazeče.

Loading 

Z geografického pohledu zůstává nezaměstnanost tradičně největším problémem v okresech Karviná (8,0 %), Most (7,0 %) a Chomutov (6,3 %), nejmenším naopak v okresech Praha-východ (1,4 %), Praha-západ (1,6 %) a Pelhřimov (1,7 %). Největší přetlak na úřadech práce panuje v okresech Karviná, kde na jedno volné místo připadá 9,8 uchazeče, Bruntál (6,4) a Jeseník (4,4), nejmenší pak v okresech Mladá Boleslav (0,2), Praha-západ a Praha-východ (shodně 0,3).

Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z měsíce září a Česku v nich opět patří primát nejméně nezaměstnané země Evropské unie s mírou nezaměstnanosti 2,7 %. V těsném závěsu se drží Malta a Polsko (shodně 2,8 %). Na opačném konci žebříčku nalezneme Španělsko (12,1 %), Řecko (8,6 %) a Švédsko (7,7 %). Připomínáme, že metodika výpočtu míry nezaměstnanosti používaná Eurostatem se liší od té reportované českým Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Říjnový mírný pokles nezaměstnanosti je v Česku standardním jevem, který vyplývá ze sezónních faktorů. Jeho letošní zopakování je ovšem vzhledem k pokračujícímu ochlazování české ekonomiky pozitivní zprávou. Průmyslový sektor reportuje nižší poptávku po pracovní síle prakticky nepřetržitě již od září roku 2022, kdy do něj naplno dorazila energetická krize, ve stavebnictví pak tento stav trvá od listopadu 2022. Na statistice nezaměstnanosti to ovšem stále není patrné. Svou roli v tom mohlo sehrát letošní nadprůměrně teplé počasí, které prodloužilo sezonu venkovních aktivit.

Lze se také domnívat, že ačkoliv některé firmy již skutečně nábory omezily, nebo dokonce sáhly i k propouštění, deficit pracovní síly na tuzemském trhu je tak hluboký, že dokázal okamžitě všechny uvolněné pracovníky absorbovat na nových působištích. Ani ve zbytku nebude hrozba ztráty práce pro Čechy strašákem. Míra nezaměstnanosti sice v jeho závěru pravděpodobně mírně povyroste, neměla by ovšem přesáhnout 3,8 %. Změna by mohla přijít teprve na začátku nového roku.

REKLAMA

Pokud se nevzpamatuje slabá poptávka po průmyslové produkci – čemuž momentálně nic nenasvědčuje – mohlo by větší množství firem přelom roku využít k neprodloužení pracovních kontraktů. Ani poté ovšem nebude nezaměstnanost výraznějším makroekonomickým problémem. Zřejmě by jen mírně přesáhla hodnotu 4 %, což je v historickém i mezinárodním srovnání nadále relativně nízké.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *