Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Odloží ČNB zvyšování úrokových sazeb?

Banky 20.06.2017 | 16:07 0 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) ve svých prognózách počítá se zvyšováním úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku. Pokud by ale koruna nadále posilovala současným tempem mohla by centrální banka podle člena bankovní rady Marka Mory růst sazeb odložit až za třetí čtvrtletí.

„Když vezmu celkové posílení koruny od kurzového závazku doposud, zvýšení sazeb by podle mě mohlo přijít ve třetím čtvrtletí,“ řekl Marek Mora, a dodal: „Ale když vidím to tempo, které se odehrává v posledních týdnech, a protáhl bych si ho do budoucna, tak bych to spíše viděl na později.“

Od konce kurzového závazku posílila česká měna již zhruba o tři procenta. Na konci května se česká koruna obchodovala těsně pod hranicí 26,5 korun za euro. Minulý týden posílila koruna dokonce o 3,4 procenta od ukončení závazku na 26,115 korun za euro.

Při zvyšování sazeb se nesmí opomíjet ani měnová politika ECB. „Eventuální oddálení výstupu ECB z kvantitativního uvolňování působí také na naše zvyšování sazeb tak, že ho bude oddalovat,“ řekl dále Mora. Podle něj to však ultrauvolněná měnová politika ECB nebrání ve zpřísnění měnové politiky ČNB. „Pokud budeme zvyšovat sazby, tak to budeme dělat třeba i za situace, když by ECB pořád byla v nekonvenčním režimu. To bychom dělali velmi pomalu a velmi citlivě, aby nedošlo k tomu, že sem přijde příliv kapitálu a koruna posílí ještě více,“ dodal Mora.

Zdroj: Reuters

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.