CZK/€ 24.545 +0,06%

CZK/$ 24.818 -1,22%

CZK/£ 28.124 -0,20%

CZK/CHF 25.132 -1,04%

20. 06. 2017

0 komentářů

Odloží ČNB zvyšování úrokových sazeb?

 

Česká národní banka (ČNB) ve svých prognózách počítá se zvyšováním úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku. Pokud by ale koruna nadále posilovala současným tempem mohla by centrální banka podle člena bankovní rady Marka Mory růst sazeb odložit až za třetí čtvrtletí. 

„Když vezmu celkové posílení koruny od kurzového závazku doposud, zvýšení sazeb by podle mě mohlo přijít ve třetím čtvrtletí,“ řekl Marek Mora, a dodal: „Ale když vidím to tempo, které se odehrává v posledních týdnech, a protáhl bych si ho do budoucna, tak bych to spíše viděl na později.“

Od konce kurzového závazku posílila česká měna již zhruba o tři procenta. Na konci května se česká koruna obchodovala těsně pod hranicí 26,5 korun za euro. Minulý týden posílila koruna dokonce o 3,4 procenta od ukončení závazku na 26,115 korun za euro.

Při zvyšování sazeb se nesmí opomíjet ani měnová politika ECB. „Eventuální oddálení výstupu ECB z kvantitativního uvolňování působí také na naše zvyšování sazeb tak, že ho bude oddalovat,“ řekl dále Mora. Podle něj to však ultrauvolněná měnová politika ECB nebrání ve zpřísnění měnové politiky ČNB. „Pokud budeme zvyšovat sazby, tak to budeme dělat třeba i za situace, když by ECB pořád byla v nekonvenčním režimu. To bychom dělali velmi pomalu a velmi citlivě, aby nedošlo k tomu, že sem přijde příliv kapitálu a koruna posílí ještě více,“ dodal Mora.
Zdroj : Reuters

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.