Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Odhad odborníků: ekonomika i růst mezd příští rok zpomalí

Investice 27.12.2018 | 11:47 0 Komentářů

V roce 2019 růst české ekonomiky mírně zpomalí na 2,9 procenta. Zpomalí i růst mezd a přetrvá i nízká nezaměstnanost. Inflace naopak dle odhadů vzroste z letos odhadovaných 2,3 procenta na 2,4 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.

Zatímco v minulých letech byl hlavním tahounem růstu tuzemské ekonomiky zpracovatelský průmysl, v letošním roce se motor růstu přesunul ke službám. Uvedený vývoj očekáváme i v příštím roce, jelikož dosavadní motor průmyslu – automobilový sektor – letos vyčerpal prostor dalšího dvouciferného růstu,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Podle odhadů by za letošní rok měl růst objemu platů a mezd stoupnout o 9,2 procenta a příští rok zpomalit na 7,5 procenta. „Kromě přetrvávajícího nedostatku pracovní síly bude na dynamiku mezd a platů příznivě působit zvyšování minimální a zaručené mzdy a také růst platů v sektoru vládních institucí,“ uvedlo ministerstvo financí.

Podle ČSÚ se důvěra v ekonomiku se snížila vlivem poklesu důvěry mezi podnikateli. „V prosinci jsme zaznamenali pokles salda indikátorů důvěry v odvětvích průmyslu a služeb. U spotřebitelů se naopak nálada zlepšila. Očekávají, že se jejich vlastní finanční situace v příštím roce o něco zlepší a bude zde i prostor pro navyšování vlastních úspor,“ sdělil dnes Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Zdroj: ČTK, ČSÚ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.