Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Odejde Zentiva z burzy?

Podle analytiků oslovených ČTK je velmi pravděpodobné, že farmaceutická společnost Zentiva odejde z pražské burzy.

Podmínkou je podle analytiků úspěšné převzetí společnosti francouzskou farmaceutickou společností Sanofi-Aventis. Ta v současnosti vlastní 24,9 % akcií Zentivy. Včera navíc evropská komise podmínečně schválila prodloužení nabídky na dobrovolný odkup domácí farmaceutické jedničky ve výši 1 150 korun na akcii.

Podmínění nabídky spočívá v tom, že Sanofi-Aventis se musí ve východní Evropě zbavit 15 druhů léčiv. Sanofi-Aventis již souhlasila s tím, že se obě skupiny na omezeném počtu trhů střední a východní Evropy (Česko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a Estonsko) vzdají některých svých produktů.

Pokud by Sanofi-Aventis uspěla a získala většinu akcií (bezmála šest procent jí prodá vedení společnosti a musí získat ještě zhruba 20 %), bylo by podle odborníků jen otázkou času, kdy by byly akcie Zentivy staženy z burzy. Podle některých by k tomu mohlo dojít už v první polovině roku.  Úspěch převzetí závisí na postoji dalších velkých akcionářů společnosti, mezi nimiž je například PPF, která společně s Generali drží 24,3 %, Belviport Trading Ltd. něco přes deset procent, Fervent Holdings Limited přes sedm a půl procenta.

PPF nicméně podala tento týden žalobu a usiluje se o svolání mimořádné valné hromady, kde by chtěla odvolat vedení společnosti. Někteří odborníci vidí za tímto krokem snahu o zvýšení nabídkové ceny na poslední chvíli.

Pokud snahy Sanofi o převzetí nevyjdou a akcie nebudou z burzy staženy, je velmi pravděpodobné, že se cena výrazně propadne, protože doteď ji na vyšších úrovních uměle udržovala právě nabízená cena za odkup.

Zdroj: Patria, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.