Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Odbory chtějí zvýšit minimální mzdu na 15 tisíc korun.

Investice 09.04.2019 | 13:09 0 Komentářů

Odbory požadují od příštího roku zvýšení minimální mzdy o 1 650 korun na 15 tisíc korun. Zaměstnavatelé by přistoupili na růst maximálně o 700 korun. Ministryně financí Alena Schillerová hodlá podpořit takový nárůst, který bude odpovídat ekonomickým číslům.

Česká republika má podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly po přepočtu na eura šestou nejnižší minimální mzdu v EU a v paritě kupní síly dokonce čtvrtou nejnižší. Odbory obhajují růstu minimální mzdy také tím, že minimální mzda je dlouhodobě pod hranicí chudoby. Podle Středuly české firmy a instituce zvýšení o 1 650 korun „zvládnou a utáhnou“.

Navrhovaný růst (o 12 procent) je podle ministryně financí největší za posledních pět let. „A zpomaluje ekonomika a ten růst mzdy by byl zhruba dvojnásobný než růst průměrné mzdy. A to je těžko představitelné. To číslo je k diskusi na úrovni zaměstnavatelů a zaměstnanců,“ řekla Alena Schillerová.

„Já osobně podpořím takový růst minimální mzdy, který bude odpovídat tvrdým ekonomickým číslům,“ uvedla Alena Schillerová. Někteří analytici se domnívají, že by tak výrazný růst minimální mzdy mohl zpomalující ekonomiku ohrozit ještě více.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.