Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Objem devizových intervencí ve druhé únorové dekádě dle všeho klesl, ČNB ale i tak zůstává na trhu aktivní

Investice 23.02.2017 | 14:42 0 Komentářů

V období mezi 11. a 20. únorem vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí o 40,2 miliardy korun (tedy zhruba o 1,5 miliardy euro). Nárůst pohledávek ČNB se tak v porovnání s první únorovou dekádou zpomalil, údaje ale i tak naznačují, že ČNB musí na devizovém trhu i nadále intervenovat, aby korunu udržela nad úrovní 27 za euro. Od počátku letošního roku se pohledávky ČNB vůči zahraničí zvýšily o 20,2 miliardy euro, z toho v lednu o 15,1 miliardy a za prvních dvacet únorových dní o 5,1 miliardy euro.

Jakkoliv slouží údaje o vývoji pohledávek ČNB vůči zahraničí pouze jako orientační nástroj pro odhadování objemu devizových intervencí, tak data ČNB naznačují, že centrální banka musí být přítomna na devizovém trhu i nadále. V samotné druhé únorové dekádě mohly intervence ČNB dosáhnout objemu 1,5 miliardy euro. Koruna zůstává v hledáčku trhů s tím, jak se v rámci tržních očekávání přibližuje konec kurzového závazku ČNB. Trhy spekulují na ukončení kurzového závazku ČNB v průběhu letošního druhého čtvrtletí, respektive možná již na počátku dubna.

Objem spekulativních pozic, jež sázejí na budoucí posílení koruny, takto dále roste a nabývá bez nadsázky gigantických rozměrů. To může vést k tomu, že po uvolnění kurzového závazku bude trh korunami obrazně řečeno zavalen. Česká měna proto může být v prvních dnech a týdnech po ukončení kurzového závazku rozkolísaná. Respektive, posílení koruny vůči euru se po exitu nemusí dostavit až tak snadno a rychle, jakkoliv je fundament české ekonomiky argumentem ve prospěch posilování koruny. I to je důvod, proč ČNB předpokládá, že se po ukončení kurzového závazku žádné enormní posílení české koruny vůči euru zřejmě konat nebude.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.