CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

06. 10. 2016

0 komentářů

Objem devizových intervencí ČNB mohl v září být až 75 miliard Kč, tedy nejvíce od srpna 2015

 


 

Vývoj bilance ČNB tak podporuje předpoklad, že česká centrální banka  v září musela výrazně intervenovat na devizovém trhu, s cílem udržet českou měnu nad deklarovanou úrovní 27 korun za euro. I pokud vezmu v úvahu pravděpodobné konverze prostředků z evropských fondů, tak data o vývoji bilance ČNB naznačují, že objem devizových intervencí mohl v září dosáhnout až 75 miliard korun (zhruba 2,8 miliard euro). Koruna přitahuje zájem hráčů na devizovém trhu s tím, jak rostou sázky na scénář, v němž ČNB v průběhu roku 2017 vystoupí ze svého kurzového závazku.

Představitelé bankovní rady v čele s guvernérem Rusnokem se v průběhu září snažili situaci na devizovém trhu svými komentáři zklidnit, na svém zasedání 29. září pak bankovní rada prodloužila svůj kurzový závazek, když konstatovala, že režim devizových intervencí nebude ukončen dříve než ve 2. čtvrtletí roku 2017.

Nicméně, tlak na korunu může trvat i nadále, a to v kontextu čerstvých spekulací, že by také ECB mohla začít omezovat své nákupy dluhopisů a měnové podmínky v eurozóně by se tak mohly přinejmenším v relativním začít zpřísňovat dříve, než na co trhy dosud sázely.

Srpen a následně září byly dle všeho ve znamení zvýšené aktivity ČNB na devizovém trhu. Z trhů opadla nervozita vyvolaná výsledkem hlasování o brexitu a v případě koruny se pozornost opět vrátila k dobrému fundamentu české ekonomiky a ke spekulacím ohledně pravděpodobného načasování konce kurzového závazku české centrální banky. Tento pátek (7. října) bude zveřejněn objem devizových intervencí za srpen a také statistika vývoje devizových rezerv ČNB za měsíc září. Srpnový objem intervencí odhaduji zhruba na 1,75 miliardy euro (cca 47 miliard korun). Co se týče objemu intervencí za měsíc září, tak ten v tuto chvíli odhaduji až na 2,8 miliardy euro (75 miliard korun), data o vývoji devizových rezerv, jež vyjdou tento pátek, ale mohou vést k posunutí, respektive upřesnění tohoto odhadu. Pokud by objem zářijových intervencí skutečně činil 2,8 miliardy euro, šlo by o největší měsíční objem od loňského srpna a vůbec třetí nejvyšší od vyhlášení kurzového závazku v listopadu 2013.

Po období několikaměsíčního klidu se tak v průběhu srpna na devizových trzích oživily sázky na budoucí posílení koruny. Tato situace přetrvala i v průběhu září a ČNB tak musela na devizovém trhu začít intervenovat v poměrně výrazných objemech, aby korunu udržela nad úrovní 27 korun za euro. Pokud se potvrdí, že ČNB musela v září intervenovat v objemu bezmála 3 miliard euro (oficiální data pro zářijové intervence budou zveřejněna až počátkem listopadu), půjde o poměrně velký objem i z pohledu samotné ČNB. Samotná centrální banka se snaží situaci na trhu zklidnit, dokonce prodloužila minimální délku trvání svého kurzového závazku: nyní konstatuje, že závazek nebude zrušen dříve než ve 2. čtvrtletí roku 2017 (před tím bankovní rada konstatovala, že závazek nebude ukončen dříve než v roce 2017). Nicméně, i 2. čtvrtletí roku 2017 je z pohledu finančních trhů již poměrně blízko a pokud navíc budou globální trhy spekulovat na možnost postupné ukončení nákupů dluhopisů ze strany ECB, tak koruna zůstane pod tlakem i v dalších měsících, což by pro ČNB znamenalo potřebu být na devizovém trhu i nadále přítomna v podobě výrazného objemu intervencí proti posílení české měny.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *