Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

O sázkách na fotbal, recesi a Brexit

Investice 22.06.2016 | 09:41 0 Komentářů

Čeští fotbalisté nepostoupili ze skupiny a tak vypadli z mistrovství Evropy. Stalo se tak zcela v souladu s očekáváním, neboť sázkové kanceláře držely na český tým velmi nízký kurz a náš tým opravdu nepřekvapil. Český fanoušek tak sice může být zklamán, ale zase ne tolik, neboť objektivně vzato pravděpodobnost toho, že na Euru 2016 uspějeme, byla z pohledu odhadovaných výsledků velmi malá.

Fotbal je však velmi komplexní kolektivní hra a tak i odhady expertů v sázkových kancelářích se mohou často mýlit. Míč je kulatý a na hřišti nejsou roboti, ale 22 hráčů z masa a kostí, přičemž jednotlivé subjekty zápasu vstupují do stovek interakcí a proto je výsledek kolikrát těžké odhadnout. Podobné je to i s odhady vývoje ekonomiky, která je daleko komplexnější systém než fotbal. Sázkové kanceláře sice nevypisují kurzy na to, zda bude recese, ale po ekonomech se často chce, aby sdělili, zda bude konjunktura pokračovat. Přesně na takovou otázku musela včera odpovídat i šéfka Fedu Yellenová v americkém Kongresu. Podle ní je pravděpodobnost recese americké ekonomiky vcelku malá. Lze s takovým výrokem souhlasit? Přijde na to. Při hodnocení výroku Allenové se totiž dostáváme k základnímu problému, který sázkař sázející na fotbal vůbec neřeší – sázková kancelář mu nabízí přesně vymezený kurz (pravděpodobnost) na přesně vymezenou událost (např. postup našich do čtvrtfinále). Měl-li by se však člověk vymezit vůči výroku J. Yellenové, pak by musel vědět, co znamená “vcelku malá pravděpodobnost” a o jakém horizontu recese členové Kongresu včera vlastně smýšleli.

Naštěstí či možná naneštěstí máme za rohem jednu důležitou politickou událost, která je přesně definována a kurzy (pravděpodobnosti) jsou rovněž jasně dány. Zítra hlasují Britové v referendu o setrvání v EU a rovněž si lze snadno vsadit na výsledek. Sázkové kanceláře nabízejí velmi atraktivní kurz na to, že scénář Brexitu zvítězí (přibližně 1 ku 4), což při čtení předvolebních průzkumů vybízí k sázce. Lze si však vsadit i na finančních trzích, kde se téma Brexitu v poledních dnech také velmi živě hraje. Nicméně zde opět vracíme do velmi komplexního světa, který může překvapit svou nevyzpytatelnou reakcí. Těžko odhadovat jak nyní přesně trhy hodnotí šance na Brexit a co začnou hrát v okamžiku, kdy budou známy výsledky referenda. Klidně se tedy může stát, že investor či spekulant správně trefí výsledek hlasování, ale nikoliv reakci trhů na něj.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.