CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

06. 11. 2013

0 komentářů

Nový Zéland ve slepé uličce

 


 

NZD od začátku letošního roku posílil vůči americkému dolaru (USD) o 2,5 procenta, přičemž od svých letošních minim v letních měsících si nyní vůči USD připisuje až 10 procent. NZD je atraktivní kvůli vysoké úrokové sazbě (2,5 procenta) v zemi ve srovnání s úrokovými sazbami v ostatních vyspělých státech. Silná měna ochromuje export, jenž se na HDP podílí 30 procenty. Centrální banka by byla ráda, kdyby NZD oslabil, a proto využívá slovních intervencí. Snížit úrokové sazby nemůže, protože již nyní se spekuluje o přítomnosti nemovitostní bubliny v zemi. Právě naopak, guvernér Wheeler očekává v průběhu dvou let její zvýšení až o 2 procenta. Pro srovnání na začátku roku 2008 před vypuknutím finanční krize v USA byla výše úrokové míry na Novém Zélandu na úrovni 8 procent. Ceny nemovitostí vzrostly na ostrovech za poslední rok o 9,8 procenta, nejvíce v okolí Aucklandu, a to až o 17,5 procenta.

Situace na Novém Zélandu je skutečně velmi zapeklitá. Centrální banka intervenuje ústně proti dalšímu posilování vlastní měny (NZD). Zahraniční investice, zejména do realitního trhu stále přitékají. Vláda se proto nyní snaží alespoň pomocí regulací zchladit trh bydlení. Nicméně dokud čínské peníze budou hledat bezpečný přístav v zahraničí, NZD bude posilovat. 

Michala Moravcová, analytik finančních trhů

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kurzy - akcie - peníze - mince

Rok 2018 ve zpětném zrcátku: Koruna zachraňuje akcie

Letošní rok je pro investice zlomový. Končí období hojnosti a začíná strádání. Nedařilo se většině akciových trhů. Alespoň částečnou náplastí na nevydařené investice může být oslabování koruny.

Text: Petr Zámečník

19. 12. 2018

ČNB - peníze - 1000 Kč - CZK - české koruny - lupa - bankovky

Měnové riziko: Prokletí české koruny?

Česká koruna představuje pro české investory riziko. Nechce-li investor investovat pouze v českém rybníku, musí koruny směnit nejčastěji za eura či dolary. Výsledkem je, že i úspěšná investice může skončit špatně, když koruna posílí. Má smysl si měnové riziko zajistit? A jak je měnové riziko velké?

Text: Petr Zámečník

22. 08. 2018

Vzrůstající sazby ovlivní volatilitu EUR/USD

Úrokové sazby v Evropě a Asii předbíhají růst sazeb v USA. V důsledku toho index amerického dolaru spadl na své tříleté minimum. Zatímco rozdíl ve výnosech se pohybuje ve prospěch eura, USD i nadále čelí medvědímu cenovému efektu a pravděpodobně bude v poklesu pokračovat.

Text: Redakce

07. 02. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *