CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

20. 05. 2020

0 komentářů

Nové peníze z EU jsou vzdálené… Česko musí zrychlit vlastní pomoc ekonomice

 


 

Slibný zárodek evropského fondu na řešení krize z dílny Francie a Německa začíná narážet. Jeho spuštění dřív než v roce 2021 není podle francouzského ministra financí pravděpodobné, a tak se členské země budou muset primárně spolehnout na pomoc z domácích zdrojů. Objem prostředků (500 miliard euro) by přitom v případě, že by šlo o přímou finanční podporu (ne úvěry) byl už zajímavý. Z pohledu Česka bude tak jako tak kriticky důležité, jak bude definován postižený region, popřípadě odvětví nebo podnik. Správné by bylo, aby pomoc transparentně plynula do regionů s největším post-covidovským ekonomickým propadem nebo do všeobecně dostupného evropského nástroje (například příspěvky na dlouhodobější evropský kurzarbeit). Naopak pro Česko nevýhodné by bylo, kdyby měly peníze plynout do regionů s nejvyšším počtem nakažených (na obyvatele). To mohou být paradoxně regiony s volnějšími karanténními opatřeními a mírnějšími ekonomickými dopady.

V tuto chvíli jsou ovšem peníze z EU hodně vzdálené a řešení krize zůstává na národních vládách. To platí i pro Česko, kde zatím pomoc stále proudí velmi pomalu. Podle našich odhadů se český podnikový sektor potýká s nedostatkem hotovosti okolo 200 miliard korun. Celková načerpaná pomoc podnikům skrze zajištěné úvěry, odklady daní a přímé finanční injekce (jako kurzarbeit) přitom podle dostupných informací a našich odhadů výrazně nepřesahuje 30 miliard korun.

Pokud rychle nezačnou k podnikům proudit úvěry z nového programu COVID III, bude navíc nedostatek peněz v podnikovém sektoru dál narůstat. I proto je v tuto chvíli nutná nejen rychlejší implementace stávajících programů, ale i úvaha nad novými nástroji. Mohlo by jít například o štědřejší a dlouhodobější program podpory zaměstnanosti (Antivirus B) nebo o delší odklady plateb sociálního a zdravotního pojištění.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *