Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Nízká inflace se Česka drží

Makro 09.12.2015 | 09:59 0 Komentářů

Inflace v listopadu podle údajů Českého statistického úřadu zpomalila na 0,1 procenta z 0,2 procenta v říjnu. Analytici přitom očekávali, že růst spotřebitelských cen zrychlí na 0,4 procenta. Zlevnily především potraviny a pohonné hmoty. Pokles cen se nedotkl pouze sezónního oblečení, bot a nájemného.

„Meziroční inflace zůstává nadále velmi nízká a to dokonce navzdory slabé koruně a silné spotřebitelské poptávce. Stále se tak potvrzuje, že konkurence v maloobchodě a nakonec i u výrobců spotřebního zboží je natolik silná, že ani vyšší nákupy ze strany domácností s cenami nahoru hned tak nepohnou,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

„Eurozóna v listopadu ohlásila inflaci ve výši 0,1 %. Pro Česko uvádí Eurostat rovnou nulu. Ekonomice se přitom nebývale daří. Zatímco trh práce již odráží silný ekonomický růst, cenový vývoj silnou domácí poptávku zjevně ignoruje a je ovlivněn zejména zahraničními faktory – levnou ropou a celkově nízkou inflací v zemích obchodních partnerů. Pokud se výrazněji nezmění zahraniční prostředí, výraznějších inflačních tlaků se pravděpodobně nedočkáme. Je otázkou do jaké míry bude mít sílící trh práce, zejména očekávaný růst mezd ve výši kolem 3,5 % vliv na domácí inflaci. V každém případě však lze i pro příští rok očekávat silnou spotřebu domácností s růstem kolem 3 %,“ říká Eva Zamrazilová hlavní ekonomky České bankovní asociace.

Růst cen v Česku se už 23 měsíců pohybuje pod jedním procentem. Češi si na stagnaci cen už zvykli a nepovažují hrozbu inflace za riziko pro jejich úspory a úvěry. Ještě nějaký čas tato situace vydrží, ale zvýšení cen se nezadržitelně blíží. Proto je třeba nezapomenout na to, že vyšší inflace nás může potichu okrást o naše úspory, dřív než si toho všimneme. Ostatně na východ od nás, v Rusku a na Ukrajině, to naplno pociťují právě tento rok,“ říká Matěj Čeleš, investiční analytik Zlaťáky.cz

„Inflaci nepřinese nejspíše ani prosinec, kdy se navíc začne v pohonných hmotách zrcadlit aktuální propad cen ropy a benzínu na světových trzích. Inflace tak vyskočí vzhůru nejspíše až v úvodu příštího roku, kdy konečně zafunguje nízký srovnávací základ z roku letošního a meziroční inflace cílovaná centrální bankou se dostane k jednomu procentu,“ dodává Petr Dufek

Podle některých analytiků by inflace měla zůstat nízká v prosinci i příštím roce . „Pro další vývoj cen jsou rozhodující dva faktory. Opuštění intervenčního režimu bude tlačit ceny směrem dolů a proti tomu stojí celosvětové vlny kvantitativního uvolňování, které budou do budoucna tlačit ceny vzhůru. Dá se očekávat, že v krátkodobém horizontu jednoho roku budou ceny nadále stagnovat. Ve střednědobém horizontu ale dojde pravděpodobně k jejich skokovému zvýšení,“ uvedl Petr Vlasák, hlavní analytik TGI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.