Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Nízká inflace Němcům pomáhá vzdorovat průmyslové recesi

Inflace v eurozóně v říjnu spadla na 0,7 % a dál se vzdaluje od cíle ECB. Je ale otázkou, zda je v tuto chvíli třeba bít tolik na poplach. Nízko-inflační prostředí v eurozóně je realitou, ale možná ne realitou až tak škodlivou, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Zejména proto, že poslední propad inflace nejde tolik za poklesem ekonomiky, propadem domácích inflačních tlaků a ve finále tedy poklesem jádrové inflace. Nic takového se neděje. Padají zejména ceny dovážených energií, zatímco jádrová inflace se drží víceméně stabilní v okolí 1 %. A levnější energie nejsou pro nikoho velkou pohromou, ba naopak. V ekonomikách jako je Německo, kde je velice nízká nezaměstnanost a růst mezd přes 4 %, jsou zlevňující ceny benzínu a dalších energetických nákladů pro pohodu domácích spotřebitelů doslova požehnáním. Rychle rostoucí reálné mzdy jsou základním kamenem imunity německého spotřebitele proti déle než rok trvající průmyslové recesi.
Během posledního roku a půl poklesla německá průmyslová produkce skoro o 10 % a spotřebitelské výdaje dál rostou tempem přesahujícím 3 %. Takovou odolnost německý spotřebitel od počátku devadesátých let nepamatuje. Vedle dobré situace na trhu práce a rychlého růstu nominálních mezd svojí roli sehrávají právě padající ceny. Ty přiživují svižný růst reálných mezd a ten pak živí nejen maloobchod, ale i další domácí poptávku orientovanou na sektory jako je například stavebnictví.

S posledním propadem inflace nemusí mít tedy nově nastoupivší šéfka ECB Christine Lagardová těžkou hlavu. Problémy leží jinde. Nízká dlouhodobá inflační očekávání a vysoké rozdíly mezi inflací v jednotlivých členských zemích – jádrová inflace se pohybuje od 0 % v Portugalsku, přes 0,5 % v Itálii až po 2,4 % v Nizozemí. ECB tedy střílí na čím dál více se vzdalující terče. Navíc zbrojní arzenál je po odchodu Maria Draghiho prakticky vyčerpaný.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.