Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Nezaměstnaných v únoru mírně ubylo

Makro 10.03.2014 | 11:43 0 Komentářů

Počet lidí hlásících se na úřadech práce v únoru sice mírně ubyl, ale stále přesahuje hranici 600 tisíc. Míra nezaměstnanosti se tentokrát nezměnila (8,6 %), ale co potěšilo, bylo zvýšení počtu volných pracovních míst na 38,3 tis. (komentář ČSOB). 

Situace na českém trhu práce prochází fází stabilizace. Ekonomika oživuje, a tak silné vlny propouštění patrné v již skončené recesi jsou za námi. K návratu do stavu před první recesí, kdy byla nezaměstnanost pod pěti procenty, je ovšem ještě hodně daleko, respektive je zcela v nedohlednu.

Ke zlepšení situace na trhu práce nahrává i letošní mírná zima, která už v nejbližších dnech urychlí náběh sezónních prací v zemědělství a stavebnictví. Nezaměstnanost by tak měla od března poměrně rychle klesat pod hranici osmi procent. K opětovnému růstu nezaměstnanosti dojde nejspíše až v závěru roku, kdy opět vyprší pro zaměstnavatele stále populárnější úvazky na dobu určitou, a kdy budou končit sezónní práce.

V mezinárodních statistikách si ČR vede v řebříčcích nezaměstnanosti podstatně lépe, než by se zdálo z národních měsíčních čísel. ČR stále patří mezi země s nejnižší nezaměstnaností v rámci EU. Dokonce i z pohledu nezaměstnanosti mladých zdaleka nepatří mezi nejhorší. Přesto s sebou vleče dlouhodobé problémy v podobě výrazných regionálních rozdílů v nabídce práce a vysoké nezaměstnanosti lidí s nízkým vzděláním či starších osob.

Petr Dufek, investiční výzkum, Československá obchodní banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.