CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

09. 07. 2024

0 komentářů

Nezaměstnanost zůstala v červnu stabilní. Co čekat od druhé poloviny roku?

 

Podíl nezaměstnaných v Česku setrval na konci června na úrovni 3,6 %. Na úřadech práce mírně klesl jak počet neobsazených pracovních pozic, tak i počet zájemců u práci. Pro tuto část roku je nicméně typický o něco výraznější sezónní pokles nezaměstnanosti, což značí, že napětí na trhu práce dále mírně zvolňuje. V podobném duchu hovoří i pokračující převis nezaměstnaných nad počtem otevřených pracovních pozic, který trvá již sedm měsíců v řadě.

Loading 

Celkově je však tuzemský trh práce stále napjatý a vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Vysátý trh práce představuje pro tuzemské podniky nadále jednu z hlavních překážek jejich další expanze. To platí zejména pro sektor stavebnictví, v menší míře jde ale i o průmysl, které nyní primárně žehrá na utlumenou poptávku.

Ve druhé polovině letošního roku očekáváme mírný růst podílu nezaměstnaných ke 4 %. Na stole není žádné masové propuštění, k dalšímu ochlazování trhu práce však bude docházet například v reakci na slabý výkon tuzemského průmyslu. Celkově ale zůstane trh práce ve strukturální nerovnováze a firmy budou stále těžko nacházet pracovní sílu. I to jeden z důvodu, proč nominální mzdy porostou svižným tempem a mohou dále zrychlit meziročně nad 8 %, přičemž v reálném vyjádření by v tomto roce měly vzrůst přibližně o 5,5 %.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *