Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Nezaměstnanost v Evropě zůstává na historických maximech

Makro 30.08.2013 | 17:54 0 Komentářů

Lepšící se fundamenty z Evropy se na vysoké nezaměstnanosti zatím stále neprojevily. V eurozóně se nezaměstnanost stále drží na historickém maximu 12,1 % a v evropské osmadvacítce (včetně Chorvatska) nezaměstnanost v červenci stagnovala na 11,0 % (komentář XTB).

Nezaměstnanost v eurozóně se nad 12 % drží už od března. Více než 19 milionů lidí je tedy dlouhodobě bez práce (dle metodiky eurostatu – ve skutečnosti v EU pracuje pouze 64 % lidí mezi 15 – 64 roky).

Graf: Červencová nezaměstnanost v jednotlivých zemích EU28 (v %)

xtb-eu-nezamestnanost

Z hlediska distribuce nezaměstnanosti Evropa rozhodně nepřipomíná jednotný trh. Nejnižší nezaměstnanost se drží nejníže v Rakousku (4,8 %) a Německu (5,3 %), nejvyšší je naopak ve Španělsku (26,3 %) a v Řecku (27,6 %). Česká nezaměstnanost 6,8 % se řadí k nejnižším v Evropě. Nezaměstnanost na Slovensku ve výši 14,3 % je naopak nadprůměrná.

Pokud by se situace v Evropské ekonomice nadále zlepšovala, je pravděpodobný postupný mírný pokles nezaměstnanosti. Základy trvalého snížení počtu nezaměstnaných však chybí. Základem vysoké nezaměstnanosti je nepružný trh práce a nízká ochota politiků tuto situaci změnit. Nezaměstnanost tak bude pravděpodobně brzdit evropskou ekonomiku i v následujících letech.

Jiří Tyleček, analytik XTB

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.