Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Nezaměstnanost v Česku klesla na osmileté minimum

Makro 08.06.2016 | 09:47 0 Komentářů

Míra nezaměstnanosti klesla v České republice v květnu na 5,4 %. Meziročně došlo k poklesu o jeden procentní bod. Nezaměstnaných je tak nejméně od roku 2008.

„Tuzemský trh práce je nyní na pozitivní vlně, vyvolané růstem české ekonomiky. Tato pozitivní vlna se projevuje nejen v poklesu nezaměstnanosti, ale také v silnějším růstu mezd a pracovních příležitostí v české ekonomice. S tím, jak trh práce reaguje na celkovou situaci v ekonomice s určitým zpožděním, lze takřka s jistotou předpokládat, že se situace na trhu práce bude zlepšovat i ve zbytku letošního roku. Tempo meziročního poklesu míry nezaměstnanosti se sice nejspíš zmírní, i tak se ale míra nezaměstnanosti bude v dalších měsících pohybovat v oblasti 5,5 procenta. K úrovni šesti procent může být míra nezaměstnanosti vytažena sezónními faktory až v závěru letošního roku, měl by to být ale nárůst přechodný. Za celý letošní rok by průměrná míra nezaměstnanosti mohla činit 5,7 %, když průměr za celý rok 2015 činil 6,5 %,“ říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

„Situace na pracovním trhu se kontinuálně zlepšuje již přes dva roky. V absolutním vyjádření je počet nezaměstnaných ve srovnání s květnem 2014 nižší o 155 tis. uchazečů. Počet nabízených volných pracovních míst v květnu činil 129 tis, což je nejvyšší hodnota od roku 2008. Před dvěma lety, v květnu 2014, počet volných pracovních míst přitom dosahoval jen 48 tisíc,“ uvádí Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Analytici věří, že nezaměstnanost v letošním roce může klesnout i pod pět procent a ke konci roku nepřekročí šest procent. „Nezaměstnanost v Česku se opět snížila a počet lidí bez práce se blíží rekordně nízké úrovni. Letos v létě bychom dokonce mohli prolomit magickou hranici pěti procent. Prožíváme velmi příznivé období české ekonomiky, kdy máme nejnižší úroveň nezaměstnanosti ze všech zemí EU. A co víc. Lidé nejenže práci mají, ale ještě se k tomu přidal i růst platů a velké množství volných pracovních příležitostí. Doufejme, že tato doba vydrží co nejdéle,“ nyluvedl Petr Vlasák, hlavní analytik, tginvest.cz.

ČR má velkou šanci udržet si čelní pozici v rámci EU jako země s nejnižší nezaměstnaností. Snižování nezaměstnanosti navíc ještě není u konce. Předpokládáme, že se nezaměstnanost bude dále přibližovat pětiprocentní hranici a teprve v závěru roku přijde s koncem pracovních úvazků na dobu určitou krátkodobý výkyv nahoru. Nicméně nezaměstnanost s největší pravděpodobností zůstane pod šesti procenty,“ věří Petr Dufek z ČSOB.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.