Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Nezaměstnanost klesá rychleji

Makro 09.06.2014 | 14:56 0 Komentářů

Sérii příznivých čísel z ekonomiky dnes doplnily i čerstvé zprávy z trhu práce. Podle nich se nezaměstnanost snižuje ještě rychleji, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti v květnu poklesla až na 7,5 % a dostala se tak na úroveň loňského května.

Poklesu nezaměstnanosti pomáhá především rostoucí ekonomika, která vytváří nová pracovní místa. Patrné je to především ve zpracovatelském průmyslu, kde zaměstnanost roste skoro o dvě procenta.

Dobrou zprávou je především pokles počtu nezaměstnaných pod hranici 550 tisíc, zatímco ještě v březnu toto číslo přesahovalo 600 tisíc. Dalším pozitivem je pokles nezaměstnanosti napříč celou ekonomikou, i když část jde samozřejmě na vrub sezónním pracím, které stále ještě v těchto měsících nabíhají.

Pozvolna roste i počet volných pracovních míst. Není jich sice tolik, jako loni v květnu, ale i tak je jejich trend jednoznačně pozitivní.

Předpokládáme, že nejbližší měsíce přinesou další pokles nezaměstnanosti až k sedmi procentům. Teprve v závěru roku by se nezaměstnanost měla začít znovu zvyšovat s tím, jak budou končit ze strany zaměstnavatelů stále více oblíbené úvazky na dobu určitou. To nejhorší však má už český trh s největší pravděpodobností za sebou.

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.