CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

28. 04. 2021

0 komentářů

Neopakovatelná investiční příležitost

 

Celosvětově bezkonkurenční čínský technologický gigant Alibaba Group měl našlápnuto dosáhnout a možná i překonat rozměr Amazonu. Nicméně negativní vyjádření zakladatele společnosti a nejznámějšího podnikatele v zemi Jacka Ma na účet čínské vlády mohlo pohřbít celou společnost. Výrok zapříčinil zmizení Jacka Ma a následné spuštění vyšetřování čínských technologických společností za porušování antimonopolních zákonů. Alibaba ztratila skoro 30 % své hodnoty na americké burze a Ant Group musela zrušit primární úpis svých akcií na burze. 

Světlo na konci tunelu

Po skoro půl roce zdlouhavého vyšetřování celkově třiceti technologických společností se nakonec tyto firmy zavázaly dodržovat antimonopolní zákony země. Zákon v zásadě říká nejednat v rozporu se spravedlivou hospodářskou soutěží v jednotlivých oblastech, kde společnosti podnikají a vybudovat zdravý konkurenční trh.

Alibabě byla udělena historicky nejvyšší pokuta v hodnotě 2,78 miliardy dolarů za zneužití jejího dominantního postavení na trhu s cílem donutit prodejce k exkluzívním obchodům s touto platformou. Ant Group se podle vyjádření podřídí požadavkům regulačních orgánů, opustí některé ze svých nejinovativnějších a nejvýnosnějších byznysů a podřídí se dohledu čínské centrální banky. Poslední omezení postihne v současnosti dominantní mobilní platební aplikaci Alipay na čínském trhu, která bude povinna napravit nekalé konkurenční praktiky a zlepšit správu a řízení společnosti.

Zotavování Číny předznamenává růst cyklických společností

REKLAMA

Poslední ekonomický výhled Mezinárodního měnového fondu (MMF) podpořil důvěru investorů v čínské akcie zvýšením projekce růstu čínského HDP na rok 2021 na 8,4 procenta, což je 10leté maximum.

Přiložený graf porovnává trend růstu kapitalizace společnosti s dlouhodobým exponenciálním trendem. Z grafu lze pozorovat pozitivní korelaci zmíněného poměru od roku 2016, která se i přes různé externí a interní faktory pohybuje mezi standardními odchylkami (šedé čáry). V současnosti je možné pozorovat, že ukazatel se nachází na dolní standardní odchylce a návrat k průměru by znamenal nárůst hodnoty společnosti o přibližně 25 %.

Pozitivní stránka pokuty

I přes to, že uvalené pokuta je negativní skutečností, je to jen jednorázový výdaj a z dlouhodobého hlediska nebude mít dopad na fungování společnosti. Pokuta pro Alibabu může být také vnímána jako daň za vedoucí tržní postavení společnosti. Může dokonce sloužit jako potvrzení unikátnosti společnosti s jedinečným produktem. Zažehnání boje s regulačními orgány i očekávaný neuvěřitelný hospodářský růst Číny předpovídá Alibabě návrat na vydlážděnou růstovou cestu s minimálně 25% potenciálem v krátkodobém horizontu.

Lukáš Baloga, ProfitLevel

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.