Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Nemohoucnost Donalda Trumpa poslala akcie do červeného

27.03.2017 | 18:32 0 Komentářů

Evropské akcie navázaly na ranní oslabování asijských trhů poté, co se Donaldu Trumpovi nepodařilo získat potřebnou podporu ke zrušení současného programu Obamacare. To vnáší na trhy nejistotu ohledně jeho síly prosadit ostatní vytyčené cíle ve své kampani.

Index Stoxx 600 tak padá o 0,6 %, když nejvíce klesajícím sektorem jsou komoditní těžaři, kteří odepisují 1,9 %. S výjimkou defenzivních titulů utilit, které se drží v kladné nule, dnes oslabují všechny hlavní segmenty. Výprodejní tlaky jsou cítit nadále i v zámoří. Index S&P 500 ze stejných důvodů odevzdává necelé dvě třetiny procenta.

Pražský parket dnes zakončil se ztrátou 0,3 %. Kromě akcií Monety (+0,1 %) dnes v červeném zakončily všechny velké emise. Z nich se nejhůře dařilo Erste Group, která přišla o 0,9 %. Doplnila tak trio největších propadlíků, když se ztrátou 1,2 % uzavřely akcie mediální skupiny CME a jedno procento odevzdal tabákový producent Philip Morris ČR. Ten zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za loňský rok.

Předpokládáme, že růst trhu v České republice i na Slovensku přispěl k zvýšení tržeb společnosti v loňském roce o nižší jednotky procent. Do zvýšených tržeb se podle nás kromě příznivého vývoje objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek promítly i vyšší tržby z výrobních služeb. I přes pokračující mírný pokles tržního podílu v České republice očekáváme, že růst celého trhu přinesl zvýšení prodaného objemu.

Na Slovensku pak nižší růst trhu podpořil zvyšující se tržní podíl společnosti a přispěl tak k růstu prodaných objemů i v tomto regionu. Přes rostoucí tržby očekáváme mírný pokles ziskovosti díky zvýšeným provozním nákladům, rostoucím výdajům na reklamu a marketing a vyšším daním. Zároveň bude zajímavá informace k výši dividendy. Čekáme ji na úrovni 920 CZK na akcii.

MIROSLAV FRAYER
Equity Analyst
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.