Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Němečtí ekonomové kritizují ECB…právem?

Investice 09.11.2017 | 16:53 0 Komentářů

Německý ekonomický výbor ve své zprávě pro Parlament varuje před přehříváním německé ekonomiky. Růst je prý delší dobu příliš vysoký a v kombinaci s nízkými úroky vede k nezdravému přehřívání a růstu cen nemovitostí. To může časem způsobit problémy, proto němečtí ekonomové hlasitěji kritizují ECB. Je situace tak vážná?

Němci rostou tempem okolo 2 %, což na první pohled z české kotliny jako “nebezpečně rychlé” tempo rozhodně nevypadá. Ale Německo je na vyšším stupni ekonomického vývoje a jeho “přirozený růst” je proto nižší – jednoduše řečeno, začne se přehřívat i při nižších otáčkách. Němci přitom na německé poměry nadprůměrným tempem rostou již poslední čtyři roky, a to podobně jako v Česku s nezaměstnaností poblíž rekordních minim.

Dalším varovným signálem je slabá produktivita. Přirozené tempo růstu by měla diktovat v delším období především produktivita práce. Ta v Německu v posledních sedmi letech přes slušný růst ekonomiky rostla žalostně nízkým tempem okolo 0,5 % ročně, a teprve na konci uplynulého roku se dostala na předkrizové úrovně. Přirozené tempo růstu sice v tuto chvíli zvyšuje příznivý demografický vývoj – přírůstky obyvatel – ten ale bude časem slábnout…(viz grafy níže)

Sečteno, podtrženo, německá ekonomika roste delší dobu nad svým dlouhodobým průměrem a nad svými dlouhodobými možnostmi. Tyto možnosti – “přirozené tempo růstu” – navíc mohou dále spíše klesat, nežli růst. Pokud se Německo nechce “uvařit ve vlastní šťávě”, bude skutečně potřebovat v nejbližší době utáhnout měnové kohouty.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.