CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

09. 04. 2021

0 komentářů

Německý průmysl dál padá kvůli výpadkům subdodávek. Zakázky rostou, stejně jako podnikatelské nálady

 

Průmysl jako by začal podle posledních čísel klopýtat. Za únor došlo k poklesu výroby o 2 %, a to zejména kvůli poklesu výroby v hlavních odvětvích v čele s automobilkami. Tam meziročně výroba poklesla o 8 %. Na automobilky pravděpodobně dolehl dočasný nedostatek vstupů. Při pohledu na zakázky však pravděpodobně není důvod k pesimismu. Hodnota nových zakázek v sektoru automotive vzrostla meziročně o 8,9 % a to jak díky domácím, tak především zahraničním objednávkám. Touto optikou vypadá slabý únor spíše jako dočasné “klopýtání” částí průmyslu, které naráží na výpadky subdodávek…, tedy něco, co by mělo časem pominout. Optimisticky ostatně vyznívají i měkké indikátory v čele s PMI, které v měsíci březnu zdolaly tříletá maxima.

Podobně dnes po ránu vyznívají i čísla z Německa. I když průmyslové zakázky už druhý měsíc v řadě svižně rostou, výroba v únoru opět lehce poklesla – o 1,6 % meziměsíčně, což v meziročním srovnání znamená pokles o 6,4 %.I v největší evropské ekonomice zdá se budou největším problémem zpožďující se vstupy a pokles výroby by měl být pravděpodobně dočasný. Vedle silných zakázek tomuto “optimistickému” vysvětlení nahrávají i zde velmi silné podnikatelské nálady. Index nálady v průmyslu PMI vyskočil v březnu na 66,7 bodu – historická maxima.

Loading 


Celkově však solidní nálada v průmyslu na začátku roku asi těžko vykompenzuje velmi slabý výkon odvětví služeb. Maloobchod zůstává přes kosmetické únorové vylepšení meziročně v hlubokém mínusu, a to jak v Česku, tak v sousedním Německu. Naše nowcast modely proto jak v Česku, tak v eurozóně zatím ukazují na pokles ekonomiky v prvním kvartále. Ten bude pravděpodobně ostře kontrastovat s oživující americkou ekonomikou, která je před Evropou o “dva kroky” napřed jak ve vakcinaci, tak ve stimulaci ekonomiky.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *