CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

09. 12. 2021

0 komentářů

Německý i český říjnový průmysl nastavily laťku výš, než jsme čekali. Konec roku nemusí být tak špatný

 

Říjnový výkon průmyslu v Česku i v Německu v zásadě přinesl pozitivní překvapení. Nejvíce zasažená odvětví v čele s výrobci automobilů již nezaznamenala další propad produkce, ale naopak lehké oživení. Nehledě na horší podnikatelské nálady se v říjnu výroba v sektoru automotive v Česku zvýšila o 5,5 % a v Německu dokonce o více než 12 %. I když sezónně očištěné statistiky vypadají o něco hůře, jsou první tvrdá čísla z průmyslu za čtvrtý kvartál dobrou zprávou. Listopadová výroba automobilek pravděpodobně bude již o něco lepší a negativní dopad průmyslu na celou ekonomiku ke konci roku nebude tak dramatický, jak jsme se původně báli.

Loading 

Nově odhadnutý nowcast pro německou ekonomiku počítá dokonce v tuto chvíli pro čtvrtý kvartál s lehkým růstem ekonomiky (+0,2 % qoq), což by byl vzhledem k výrazné covidové vlně a problémům s výpadky v subdodávkách nakonec velice slušný výsledek.Navíc v případě české ekonomiky v říjnu překvapily pozitivně i služby, na které zatím nijak výrazně nedolehla poslední vlna pandemie. Reálně rostly tržby ve službách v říjnu o více než procento, a to zejména díky dopravě. Pozitivně ovšem dál přispívaly i hotely a restaurace. Z jejich pohledu bude bezesporu listopad a značná část prosince horší, i tak ovšem celkově služby asi přispějí k HDP také pozitivně.

Nejčernější scénáře počítající s výraznějším poklesem českého HDP na konci roku (na které ještě před měsícem ukazoval náš český nowcast) se tak zatím nenaplňují. A pozitivně tak ve finále může být překvapena i ČNB, jejíž listopadová prognóza počítá s poklesem HDP ve čtvrtém kvartále o více než 1 %.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *