Středa 22. září. Svátek má Darina.

Německý ekonom Sinn: Evropě hrozí deset let bez růstu

Makro 11.11.2014 | 15:28 0 Komentářů

Německý ekonom Hans-Werner Sinn tvrdí, že záchranné mechanismy eurozóny, které mají pomáhat jihoevropským zemím v krizi, vedou investory k rizikovému chování a následnému znehodnocení kapitálu. Evropě tak horozí, že přijde o hospodářský růst na příštích deset let.

Sinnovi se nelíbí politika, kdy za riskantní chování investorů platí daňoví poplatníci. „V první řadě je to nespravedlivé vůči daňovým poplatníkům. Proč by měli nést zátěž místo investorů?“ klade si otázku Hans Werner Sinn. „Zadruhé, a to je ještě důležitější, vede to k chybnému směřování investic. Protože toto přesunutí rizika na daňové poplatníky motivuje investory k tomu, aby se příště zachovali stejně a znovu vložili peníze do riskantních projektů, v nichž se kapitál znehodnotí,“ doplnil Sinn.

Řešením podle něj může být konfederace po vzoru Švýcarska. „Jedním ze základních stavebních prvků Švýcarska je to, že jednotlivé kantony vzájemně neručí za své dluhy. Místní správa tak může zkrachovat a věřitelé přijít o své peníze. Všichni to vědí a podle toho také k investicím přistupují. Investoři jsou s nákupy dluhopisů opatrnější a kantony nemají problém s předlužením,“ uvedl Sinn.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.