Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Největší firma světa Apple uvedla po pěti letech novinku – hodinky. Co bude příště – auto?

Investice 10.03.2015 | 10:17 0 Komentářů

Zatímco my jsme se mohli těšit z toho, jak nám ta koruna po vyšší inflaci hezky posiluje, a trhy dluhopisů v Eurozóně se těšily ze startu jejich plánovaných nákupů ze strany ECB, tak ve Spojených státech se těšili ze zcela jiné show. Technologická firma Apple po pěti letech představovala nový výrobek – náramkové hodinky iWatch.

Nemá cenu zde dělat reklamu Applu popisem, co hodinky umí a neumí a kolik budou stát. Spíše si řekněme, že úspěch či neúspěch Applu má pro chování trhů nyní daleko větší vliv, než by si odpůrci předražených produktů s logem jablka chtěli připustit. Apple je totiž aktuálně firma s největší tržní kapitalizací na světě, která se pohybuje na úrovni 4 % amerického HDP. Takové tržní hodnoty z technologických firem dosahoval jen Microsoft v dobách své největší monopolistické slávy na vrcholu “dot com” bubliny na začátku tohoto století.

Ale v případě velikosti Applu (ale třeba i Googlu) nejde jen o trhy, ale i o celé ekonomiky. A proč by ovšem, konkrétně nás v České republice, měly nové výrobky Applu zajímat? Konec konců, z hlediska tržeb u nás Apple díru do světa asi neudělá a po produkční stránce by se měli bát spíše Švýcaři. Otázka zní, co vytáhne Apple z klobouku příště. Průmysl v ČR stojí a padá s výrobou automobilů, nicméně nedávno propukla aféra, neboť se ukázalo, že Apple konkurenci za velmi atraktivních podmínek přetahuje vývojáře, kteří bádají třeba nad tím, jak postavit auto-baterie, které opravdu něco vydrží. To přiživilo spekulace, že po hodinkách je další v řadě jablečné auto.

Nápad, že firma, která vyrábí iPady, bude dělat auta, může připadat leckomu směšný, ale řadě analytiků tato úvaha přišla jako další velmi logický krok. Apple má v hotovosti 180 miliard dolarů a automobilová firma Tesla i nedávno předvedla, že bariéry pro vstup do tohoto odvětví (výroby automobilů) nejsou tak velké, jak se ještě před časem zdálo.

Takže až za pět let bude šéf Applu Tim Cook představovat v Kalifornii další novinku firmy, je dost možné, že to lidé v Mladé Boleslavi, Kolíně a Nošovicích budou povinně sledovat on-line.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.