CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

14. 07. 2020

0 komentářů

Nejobchodovanější akcie Saxo Bank v 2. čtvrtlet: Navzdory obavám z COVIDu-19 vystřelily akcie prudce vzhůru

 

Po výrazné březnové korekci začali investoři ve 2. čtvrtletí víceméně bez rozmyslu nakupovat. Tím hnali trh zpět tam, kde se nacházel, než udeřil COVID-19. A díky tomu zažil index S&P500 svůj nejlepší kvartál od roku 1998. Tento trend se zřetelně odráží i u pěti nejobchodovanějších akciových titulů mezi klienty Saxo Bank.

Loading 

Peter Garnry, ředitel pro akciovou strategii, k tomu poznamenává:

„Druhý kvartál letošního roku představoval nepochybně znovuzrození ekonomiky na nové platformě státního kapitalismu, financované velmi vstřícnou monetární politikou, která začala ve jménu zvládnutí krize nevratně sbližovat fiskální a monetární instituce. Mohutné stimuly využité pro boj proti největší kontrakci ekonomiky od 30. let 20. století v nás probudily zvířecího ducha a přinesly spekulace v rozsahu nevídaném od roku 2000 či snad dokonce od bouřlivých 20. let minulého století.“

 

„Byli jsme sice svědky masivního comebacku akciových trhů, ale to ještě neznamená, že už je vše v pořádku. Na počátku třetího čtvrtletí jsou trhy i nadále velmi křehké. Index VIX předpovídá na léto vysokou volatilitu a teprve zveřejnění výnosů za 2. kvartál odhalí skutečné škody v korporátním sektoru a snad i nabídne hrubý nástin toho, co můžeme očekávat.”

 

Nejobchodovanější akciové tituly Saxo Bank ve 2. kvartále (% výnos ve 2. kvartále) :

  1. Tesla (+124 %)
  2. Boeing (+40 %)
  3. Danske Bank (+19 %)
  4. Apple (+51 %)
  5. Microsoft (+34%)

 

Text pokračuje komentářem Petera Garnryho, vedoucího kapitálové strategie, k TOP 5 obchodovaným akciovýmtitulům mezi klienty Saxo Bank:

Tesla
Když se cena akcií Tesly ve 2. čtvrtletí znovu vyšplhaly nad 1000 dolarů, získala si firma tímto neskutečným comebackem znovu pozornost novinových titulků. A i když sám Elon Musk v květnu na Twitteru protestoval, že jsou akcie jeho společnosti nadhodnocené, investoři si to evidentně nemyslí. Bude zajímavé sledovat výnosy za 2. kvartál, které nám řeknou přesněji, jak Tesla pandemii COVIDu-19 zvládla.

 

Boeing
Po nešťastném vykročení do nového roku se trhy ve druhém čtvrtletí odrazily ode dna a spolu s nimi se znovu odlepili od země i výrobci letadel. COVID-19 si vybral velkou daň, neboť pandemie výrazně omezila osobní leteckou přepravu, a oddálila tak nákupy nových strojů. Opětovné otevírání dalších zemí by mohlo přinést tolik potřebné světlo na konci tunelu, zatím však není jasné, jak dlouho ještě potrvá, než se cestující i letiště vrátí do normálního stavu před pandemií.

 

Danske Bank

Největší dánská úvěrová instituce vyrazila na dlouhou a strmou cestu za opětovným získáním důvěry klientů i regulačních orgánů, o niž ji připravil skandál s praním špinavých peněz. Generální ředitel Chris Vogelzang sice provádí restrukturalizaci celé organizace, ale zatím není jisté, zda budou mít nějaký reálný dopad, protože celý sektor dál bojuje s nízkými úrokovými sazbami a pravděpodobnými dopady pandemie viru COVID-19.

 

Apple
COVID-19 otřásl počátkem roku 2020 celým Applem, protože většina výroby zůstala zavřená v čínské karanténě. Když Čína znovu otevřela hranice a počáteční strach opadl, začali investoři zasypávat výrobce chytrých telefonů penězi – čímž jeho akcie k 23. červnu vyhnali na dosavadní absolutní maximum.

 

Microsoft
Od chvíle, kdy Satya Nadella v roce 2014 znovu převzal otěže, kormidloval společnost směrem k on-line budoucnosti s velkým důrazem na cloud computing. Což bylo evidentně správné rozhodnutí, protože on-line řešení firmy Microsoft si zejména v oblasti digitálních komunikací a pracovních technologií v průběhu karantény vedla velice dobře.

 

 

Akcie/umístění 1. 2. 3. 4. 5.
Česko CEZ A.S Komerční Banka MONETA Money Bank Erste Group Bank Tesla
Slovensko Tesla Apple

 

Microsoft

 

Boeing Amazon.com
Polsko Amazon.com Facebook Tesla

 

Gilead Sciences Alphabet
Velká Británie Tesla

 

Boeing Apple American Airlines Group Royal Bank of Scotland Group
Francie Total

 

Airbus Societe Generale

 

Renault BNP Paribas
Rusko Boeing Tesla

 

Apple Microsoft

 

Exxon Mobil Corporation
Švýcarsko Tesla Ams AG Swiss Re Credit Suisse Group Transocean
Dánsko Danske Bank Bavarian Nordic Norwegian Air Shuttle Novo Nordisk ISS
Střední a východní Evropa (CEE) Tesla Boeing Microsoft Apple Citigroup

 

Jak jsou na tom české akcie? Komentoval je Martin Sklenář, analytik české pobočky Saxo Bank:

CEZ A.S.

Akcie energetického českého gigantu vykazovaly ve druhém čtvrtletí 2020 progresivní nárůsty. Cena akcie se pohybovala od 450 Kč a přesahovala i hranici 500 Kč za akcii. Představenstvo v polovině dubna oznámilo výplatu dividendy ve výši 34 Kč na akcii, kterou pak i schválilo. CEZ na základě posilování tržní ceny elektřiny v letech 2017 a 2018, a zároveň na základě systému předprodeje cen silové elektřiny, v roce 2019 profitovala. Celkově tak CEZ získává na atraktivitě pro investory, a to se promítá do celkového silnějšího zájmu o jeho akcie.

 

Komerční Banka

Představenstvo Komerční banky podle očekávání rozhodlo nevyplatit dividendu za rok 2019. Vzhledem ke COVID pandemii se banka rozhodla zisk z roku 2019 podržet na účtu, jednalo se o nerozdělený zisk ve výši 14,8 miliard Kč. Přesto akcie Komerční banky ve 2. čtvrtletí zažily velkou volatilitu a z úrovně 570 Kč padla v květnu jejich cena pod 500 Kč, aby poté opět posílila nad 600 Kč za akcii. Zájem o akcie Komerční banky může být vyvolán investory právě z důvodu zajímavé dividendy za rok 2020, byť rozhodnutí o návrhu výši dividendy bylo přesunuto na říjen.

 

MONETA Money Bank

Ve druhém čtvrtletí se akcie MONETY obchodovaly na úrovních od 48 Kč do 62 Kč na akcii. Součástí skupiny Moneta se od dubna stala finanční společnost Wüstenrot. Ta od 4. července funguje již výhradně pod názvem MONETA Stavební spořitelna a ke konci roku je plánované začlenění i Wüstenrot hypoteční banka, nyní se čeká na regulatorní souhlas. Tato aktivizice vede investory ke většímu zájmu o nákup akcií, zkrátka věří v posílení pozice MONETY na českém trhu.

 

ESRTE Bank Group

ERSTE Group a její cena akcií mohou příjemně překvapit v delším časovém horizontu (od 12 měsíců) a cílová cena se odhaduje na přibližně 750 Kč na akcii. I přes odhadovaný útlum celkového ekonomického vývoje v následujících dvou letech, kdy banka přijala všechna doporučovaná preventivní opatření proti dopadům COVID pandemie, může společnost nadále poskytovat své služby ve většině zemí, ve kterých operuje.

 

TESLA

Akcie TESLA se nyní obchodují na úrovni 1.544,- USD na akcii, tento rok tak přidaly akcie úctyhodných 230 %. Důvodem jsou slušné prodeje vozů a také částečně plněné plány, které firma nedávno oznamovala. Zároveň jsou akcie pod palbou tzv. shortařů, kteří nevěří, že může cena akcie ještě dále růst a přes derivátové obchody sází na pokles ceny. To se jim ovšem nedaří a odhadované ztráty těchto investorů dosahují 18 miliard USD. Magická investorská přitažlivost této akcie je nekonečná a může nadále přinést další překvapení ve vývoji ceny akcie oběma směry.

Zdroj: Tisková zpráva Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *