CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

25. 10. 2021

0 komentářů

Nedostatek čipů si řeší firmy po svém

 

Dnešní technologická doba je přímo závislá na nejrůznějších přístrojích a produktech. Konzum a nakupování stále nejnovějších verzí výrobků ovládá hlavně mladší generace. Vidíme to například při spuštění prodeje nových verzí iPhonů. Miliony produktů v dnešní době využívají počítačové čipy, známé také jako polovodiče.

Loading



 

Co stojí za nedostatkem čipů?

Stojíme uprostřed technologického rozmachu, konzumního způsobu života a post-pandemického světa. Pandemie pouze urychlila zvyšující se problém s komponentami, není jeho hlavním spouštěčem. Když však zkombinujeme všechny uvedené faktory, vyjde nám z toho katastrofický scénář, který pocítí běžný občan hlavně na vyšších cenách výrobků a jejich nedostatku. Trh také reaguje na faktory, které zpomalují jednotlivé společnosti a jejich zisk. Chybějící součástky způsobují výpadky továren, zastavení prodejů a investoři jsou opatrnější. Globální problém s čipy způsobily hlavně výpadky v logistice, výkyvy počasí např. v Texasu, vysoké náklady na přepravu polovodičů, omezení a regulace továren, chybějící pracovní síla, neúměrně se zvyšující poptávka.

Vlastní produkce čipů

Čínský gigant elektronického obchodu Alibaba se rozhodl navrhnout svůj vlastní čip. Cílem vývoje originálních čipů je posílení postavení v oblasti cloud computingu a silnější konkurence pro hlavní rivaly, jako je Amazon. Společnosti jako Amazon, Facebook, Tesla, Apple a Baidu se začaly vyhýbat etablovaným čipovým firmám a rozvíjí vlastní vývoj čipů interně. Nechtějí používat generické čipy jako jejich konkurence a snaží se směřovat k výrobě na míru, přesně podle specifických požadavků jejich aplikací.

REKLAMA

Kde investovat během globálního nedostatku čipů?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., nejhodnotnější společnost na světě s výrobou polovodičů má největší specializovanou nezávislou slévárnu polovodičů a zároveň je jednou z největších tchajwanských společností. V posledním období těží hlavně z kombinace rostoucí poptávky po síti 5G, digitálního rozmachu a umělé inteligence. Globální nedostatek nanometrových čipů také zvýšil hodnotu společnosti a to by mělo udržet továrny v provozu na vysoké kapacitě nejméně další rok.

Lucia Žárská, ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *