Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Nedostatek čipů si řeší firmy po svém

Vývoj ekonomiky 25.10.2021 | 12:22 0 Komentářů

Dnešní technologická doba je přímo závislá na nejrůznějších přístrojích a produktech. Konzum a nakupování stále nejnovějších verzí výrobků ovládá hlavně mladší generace. Vidíme to například při spuštění prodeje nových verzí iPhonů. Miliony produktů v dnešní době využívají počítačové čipy, známé také jako polovodiče.

Co stojí za nedostatkem čipů?

Stojíme uprostřed technologického rozmachu, konzumního způsobu života a post-pandemického světa. Pandemie pouze urychlila zvyšující se problém s komponentami, není jeho hlavním spouštěčem. Když však zkombinujeme všechny uvedené faktory, vyjde nám z toho katastrofický scénář, který pocítí běžný občan hlavně na vyšších cenách výrobků a jejich nedostatku. Trh také reaguje na faktory, které zpomalují jednotlivé společnosti a jejich zisk. Chybějící součástky způsobují výpadky továren, zastavení prodejů a investoři jsou opatrnější. Globální problém s čipy způsobily hlavně výpadky v logistice, výkyvy počasí např. v Texasu, vysoké náklady na přepravu polovodičů, omezení a regulace továren, chybějící pracovní síla, neúměrně se zvyšující poptávka.

Vlastní produkce čipů

Čínský gigant elektronického obchodu Alibaba se rozhodl navrhnout svůj vlastní čip. Cílem vývoje originálních čipů je posílení postavení v oblasti cloud computingu a silnější konkurence pro hlavní rivaly, jako je Amazon. Společnosti jako Amazon, Facebook, Tesla, Apple a Baidu se začaly vyhýbat etablovaným čipovým firmám a rozvíjí vlastní vývoj čipů interně. Nechtějí používat generické čipy jako jejich konkurence a snaží se směřovat k výrobě na míru, přesně podle specifických požadavků jejich aplikací.

Kde investovat během globálního nedostatku čipů?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., nejhodnotnější společnost na světě s výrobou polovodičů má největší specializovanou nezávislou slévárnu polovodičů a zároveň je jednou z největších tchajwanských společností. V posledním období těží hlavně z kombinace rostoucí poptávky po síti 5G, digitálního rozmachu a umělé inteligence. Globální nedostatek nanometrových čipů také zvýšil hodnotu společnosti a to by mělo udržet továrny v provozu na vysoké kapacitě nejméně další rok.

Lucia Žárská, ProfitLevel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.