CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

25. 10. 2021

0 komentářů

Nedostatek čipů si řeší firmy po svém

 

Dnešní technologická doba je přímo závislá na nejrůznějších přístrojích a produktech. Konzum a nakupování stále nejnovějších verzí výrobků ovládá hlavně mladší generace. Vidíme to například při spuštění prodeje nových verzí iPhonů. Miliony produktů v dnešní době využívají počítačové čipy, známé také jako polovodiče.

Loading 

Co stojí za nedostatkem čipů?

Stojíme uprostřed technologického rozmachu, konzumního způsobu života a post-pandemického světa. Pandemie pouze urychlila zvyšující se problém s komponentami, není jeho hlavním spouštěčem. Když však zkombinujeme všechny uvedené faktory, vyjde nám z toho katastrofický scénář, který pocítí běžný občan hlavně na vyšších cenách výrobků a jejich nedostatku. Trh také reaguje na faktory, které zpomalují jednotlivé společnosti a jejich zisk. Chybějící součástky způsobují výpadky továren, zastavení prodejů a investoři jsou opatrnější. Globální problém s čipy způsobily hlavně výpadky v logistice, výkyvy počasí např. v Texasu, vysoké náklady na přepravu polovodičů, omezení a regulace továren, chybějící pracovní síla, neúměrně se zvyšující poptávka.

Vlastní produkce čipů

Čínský gigant elektronického obchodu Alibaba se rozhodl navrhnout svůj vlastní čip. Cílem vývoje originálních čipů je posílení postavení v oblasti cloud computingu a silnější konkurence pro hlavní rivaly, jako je Amazon. Společnosti jako Amazon, Facebook, Tesla, Apple a Baidu se začaly vyhýbat etablovaným čipovým firmám a rozvíjí vlastní vývoj čipů interně. Nechtějí používat generické čipy jako jejich konkurence a snaží se směřovat k výrobě na míru, přesně podle specifických požadavků jejich aplikací.

REKLAMA

Kde investovat během globálního nedostatku čipů?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., nejhodnotnější společnost na světě s výrobou polovodičů má největší specializovanou nezávislou slévárnu polovodičů a zároveň je jednou z největších tchajwanských společností. V posledním období těží hlavně z kombinace rostoucí poptávky po síti 5G, digitálního rozmachu a umělé inteligence. Globální nedostatek nanometrových čipů také zvýšil hodnotu společnosti a to by mělo udržet továrny v provozu na vysoké kapacitě nejméně další rok.

Lucia Žárská, ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *