CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

25. 10. 2021

0 komentářů

Nedostatek čipů si řeší firmy po svém

 

Dnešní technologická doba je přímo závislá na nejrůznějších přístrojích a produktech. Konzum a nakupování stále nejnovějších verzí výrobků ovládá hlavně mladší generace. Vidíme to například při spuštění prodeje nových verzí iPhonů. Miliony produktů v dnešní době využívají počítačové čipy, známé také jako polovodiče.

Loading



 

Co stojí za nedostatkem čipů?

Stojíme uprostřed technologického rozmachu, konzumního způsobu života a post-pandemického světa. Pandemie pouze urychlila zvyšující se problém s komponentami, není jeho hlavním spouštěčem. Když však zkombinujeme všechny uvedené faktory, vyjde nám z toho katastrofický scénář, který pocítí běžný občan hlavně na vyšších cenách výrobků a jejich nedostatku. Trh také reaguje na faktory, které zpomalují jednotlivé společnosti a jejich zisk. Chybějící součástky způsobují výpadky továren, zastavení prodejů a investoři jsou opatrnější. Globální problém s čipy způsobily hlavně výpadky v logistice, výkyvy počasí např. v Texasu, vysoké náklady na přepravu polovodičů, omezení a regulace továren, chybějící pracovní síla, neúměrně se zvyšující poptávka.

Vlastní produkce čipů

Čínský gigant elektronického obchodu Alibaba se rozhodl navrhnout svůj vlastní čip. Cílem vývoje originálních čipů je posílení postavení v oblasti cloud computingu a silnější konkurence pro hlavní rivaly, jako je Amazon. Společnosti jako Amazon, Facebook, Tesla, Apple a Baidu se začaly vyhýbat etablovaným čipovým firmám a rozvíjí vlastní vývoj čipů interně. Nechtějí používat generické čipy jako jejich konkurence a snaží se směřovat k výrobě na míru, přesně podle specifických požadavků jejich aplikací.

REKLAMA

Kde investovat během globálního nedostatku čipů?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., nejhodnotnější společnost na světě s výrobou polovodičů má největší specializovanou nezávislou slévárnu polovodičů a zároveň je jednou z největších tchajwanských společností. V posledním období těží hlavně z kombinace rostoucí poptávky po síti 5G, digitálního rozmachu a umělé inteligence. Globální nedostatek nanometrových čipů také zvýšil hodnotu společnosti a to by mělo udržet továrny v provozu na vysoké kapacitě nejméně další rok.

Lucia Žárská, ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *