CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

24. 01. 2020

0 komentářů

Nálada spotřebitelů je na svém nejnižším bodě od září roku 2014

 


 

Důvěra v české ekonomice zahájila letošní rok poklesem, a to jak v podnikatelském sektoru, tak u spotřebitelů.
Indikátor celkové důvěry v tuzemské ekonomice je na nejslabší úrovni od května roku 2014. 
Vývoj důvěry v české ekonomice za několik uplynulých měsíců podporuje očekávání, že tempo růstu HDP v závěru roku 2019 dále zpomalilo, a další zpomalení růstu české ekonomiky lze v celoročním vyjádření očekávat i letos.

Při pohledu na jednotlivé sektory ekonomiky je patrné zhoršení nálady v průmyslu a stavebnictví, zlepšení naopak hlásí obchod a služby. Výrazně se zhoršila nálada mezi spotřebiteli, jež je dle lednového průzkumu nejslabší od září roku 2014.

V případě průmyslu se zhoršilo hodnocení poptávky včetně té zahraniční.
Nálada v tuzemském průmyslu se vrátila na svou úroveň z loňského listopadu, což z historického pohledu znamená nejslabší úroveň důvěry od srpna 2013.
Na aktivitu v tuzemském průmyslu má nepříznivý dopad slabší hospodářský růst na našich hlavních exportních trzích, slábne ale i poptávka ze samotné české ekonomiky.

Ze čtvrtletního průzkumu ČSÚ je zřejmé, že nedostatečná poptávka je nyní již s přehledem hlavní bariérou růstu produkce v tuzemském průmyslu.

Zastávám nicméně názor, že zlepšení situace na poli obchodních vztahů mezi USA a Čínou by mohlo v dalších měsících náladu v tuzemském průmyslu zlepšit skrze zlepšení situace v mezinárodním obchodě.

REKLAMA

Do poklesu nálady spotřebitelů se promítají především jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Nálada spotřebitelů je na svém nejnižším bodě od září roku 2014.

V případě spotřebitelů stále platí konstatování, že situace na tuzemském trhu práce zůstává příznivá a v tomto smyslu by se nálada spotřebitelů nijak zvlášť zhoršovat nemusela.
Náladu v posledních měsících zjevně zhoršovaly nejistoty spojené s vývojem ve světové ekonomice a jejich možný dopad na tuzemskou ekonomiku, a tím i na finanční situaci domácností.
Očekávám, že se zprávy ze světové ekonomiky a zejména z eurozóny budou v letošním prvním pololetí postupně zlepšovat, což by se mělo pozitivně projevit i na náladě tuzemských spotřebitelů.

Celkový vzkaz z průzkumu nálady v tuzemském ekonomice lze nicméně interpretovat tak, že růst české ekonomiky v závěru loňského roku zpomalil a na samotném počátku roku letošního se situace nezlepšila.
Za celý rok 2020 čekám další zpomalení celoročního růstu HDP, v mezičtvrtletním vyjádření by ale tempo růstu české ekonomiky mělo v průběhu letošního roku začít oživovat.

Odhaduji, že loni růst HDP České republiky zpomalil na 2,5 %, po růstu 2,8 % vykázaném v roce 2018.
Letos by měl růst HDP zpomalit do oblasti 2 %, můj konkrétní předpoklad činí 1,9 %.
Mezičtvrtletní tempo růstu HDP by se ale v průběhu letošního roku mělo začít oživovat v návaznosti na obdobný vývoj v eurozóně.
V roce 2021 by mělo následovat oživení celoročního růstu české ekonomiky, můj odhad pro růst HDP v roce 2021 činí 2,4 %.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *