CZK/€ 24.095 -0,02%

CZK/$ 20.659 0,00%

CZK/£ 28.166 -0,01%

CZK/CHF 25.741 -0,03%

25. 03. 2025

Nad platbou mobilem zatím u Čechů vítězí platba fyzickou kartou

 

Z hlediska bezpečných plateb vyhrává u Čechů platba v hotovosti, za plně bezpečnou ji označilo 49 %. V porovnání četnosti využití mezi platbou kartou a platbou mobilem vyhrává dle loňského průzkumu karta, tu používá většina. Skoro 40 % si není jisto rozdílem mezi kartou kreditní a debetní, každý desátý pojmy považuje za synonyma. Čísla vyplývají z průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.



 

Platby mobilním telefonem patří mezi hlavní konkurenci platebních karet. Bezhotovostním platbám ovšem stále vévodí právě platební karty, 83 % Čechů je stále běžně používá. Chytrý telefon potom používá 56 %, ale čtyři z deseti Čechů jej pro placení preferuje nad kartou. Klienti Raiffeisenbank ovšem letos trend otáčí, už v lednu bylo patrné, že počet transakcí mobilem přesáhl ty provedené fyzickou kartou.

Z pohledu bezpečnosti se Čechům zdá nejlepší platba v hotovosti, hned po ní následuje tradiční převod na účet. Na škále 0 až 10, kdy 0 je velmi bezpečné a 10 velmi nebezpečné, ohodnotilo 49 % Čechů platby v hotovosti jako 0 až 1. Zato například bezkontaktní platbu kartou eviduje jako bezpečnou jen 23 %. Nejméně Češi důvěřují platbě na kontakt, jen 8 % Čechů ji považuje za velmi bezpečnou.

„Platba mobilním telefonem je u našich klientů velmi oblíbená. Důvody její popularity je ale potřeba hledat ve dvou faktorech. Tím prvním je počet provedených transakcí, ve kterých už za leden letošního roku v porovnání s průzkumem z loňského jara převládají právě platby mobilem nad platbami plastovou kartou. Druhým faktorem je objem těchto transakcí. V těch ještě dlouho budou dle našich odhadů vyhrávat fyzické karty. Takže zatímco obecně v loňském roce vedly plasty, trend je nyní zřejmý a tokenové transakce jsou na neustálém vzestupu. Je jenom otázka času, kdy přesně se poměr začne obracet výrazněji,“ komentuje výsledky Product Owner Cards v Raiffeisenbank Roman Přeučil.

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou si není plně jisto téměř 40 % Čechů. Tři z deseti pojmy kreditní a debetní karta vzájemně zaměňují, jednomu z deseti potom tato slova přijdou jako synonyma bez rozdílu.

Průzkum, ke kterému se zpráva odkazuje, provedla agentura NMS Market Research v březnu 2024 online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 1010 respondentů ve věku 18-65 let.


Související články

Proč bitcoin roste více než zlato?

Amerika opět „twistuje“. A bitcoin z toho zatím těží výrazněji než zlato. Abyste pochopili proč, je potřeba se vrátit nejprve do roku 1961. Tehdy se John F. Kennedy právě nastěhoval do Bílého domu a Ameriku zachvátila taneční mánie jménem twist, kterou proslavil Chubby Checker.

Text: Redakce

Foto: Shutterstck

25. 08. 2026

Nejde už jen o drahé akcie. AI boom může vytvořit nebezpečnou dluhovou bublinu

Boom v oblasti umělé inteligence je stále častěji vnímán jako investiční bublina financovaná úvěry, která s sebou nese potenciálně větší systémová rizika než krach internetových společností v roce 2000. Investoři by proto měli zůstat obezřetní. Do popředí se dostává volný peněžní tok a kvalita rozvahy.

Text: Redakce

Foto: Shutterstck

21. 08. 2026

Bessentův „put“: Washington zasahuje proti vysokým úrokům a bitcoin letí vzhůru

V USA se včera stalo něco, co může být pro trhy mnohem důležitější, než se na první pohled zdá. Ministr financí Scott Bessent vytáhl proti vysokým dlouhodobým úrokům poměrně neobvyklou zbraň. Americké ministerstvo financí oznámilo, že nejméně zdvojnásobí objem odkupů starších státních dluhopisů se splatností 10 až […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstck

20. 08. 2026